2013 წლის მეორე ნახევრის ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა შესახებ ანგარიში
საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივა წარმოგიდგენთ 2013 წლის მეორე ნახევრის ანგარიშს საქართველოში ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა მდგომარეობასთან დაკავშირებით. წინამდებარე ანგარიში მოიცავს 2013 წლის მეორე  ნახევარში  ქვეყანაში განვითარებულ მოვლენებს, რომლებიც უკავშირდება ადამიანის უფლებათა და თავისუფლებათა თემატიკას და კანონის უზენაესობის პრინციპის დაცვის საკითხებს.
დოკუმენტში მოცემულია და შეფასებულია საანგარიშო პერიოდში გამოვლენილი ადამიანის უფლებათა დარღვევის ფაქტები. განსაკუთრებული ყურადღება გამახვილებულია ყოფილ თანამდებობის პირთა მიმართ წარმოებული სისხლის სამართლის საქმეებზე და სახელმწიფოს მხრიდან კანონის უზენაესობის პრინციპის დაცვის აუცილებლობაზე, კერძოდ ანგარიში მოიცავს შეფასებას სისხლის სამართლის საპროცესო კანონმდებლობაში შეტანილი ცვლილებების, ასევე პოლიციის მიერ ჩატარებული რეიდების, ფარული მიყურადების, სახალხო დამცველისათვის საქმიანობისათვის ხელის შეშლის ფაქტების და სხვა მნიშვნელოვანი საკითხების შესახებ. დოკუმენტში ასევე მიმოხილულია უდანაშაულობის პრეზუმფციასთან, შეკრება-მანიფესტაციის თავისუფლებასთან, რელიგიურ შეუწყნარებლობასთან და ინფორმაციის თავისუფლებასთან  დაკავშირებით არსებული პრობლემები.
საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივა მიიჩნევს, რომ 2013 წლის განმავლობაში ხელისუფლების მიერ მიღებულ იქნა გარკვეული პოზიტიური ზომები რიგი მიმართულებებით ადამიანის უფლებათა დაცვის მდგომარეობის გაუმჯობესების თვალსაზრისით, თუმცა ამავდროულად  ყურადღებას ვამახვილებთ უფლებათა დარღვევის ფაქტებზე და მათი ეფექტური რეალიზების კუთხით არსებულ საფრთხეებზე. აუცილებელად მიგვაჩნია  ადამიანის უფლებათა სფეროში არსებული ტენდენციების, უფლებადარღვევათა მასშტაბებისა და სერიოზულობის საფუძვლიანი გააზრება, რათა მოხდეს პრობლემათა გადაჭრის ქმედითი და დროული გზების მონახვა.

The report on human rights and freedoms of the second part of 2013
Georgian Democracy Initiative is pleased to present the Report on the Situation of Human Rights and Freedoms in Georgia of the second part of 2013. The present report deals with the events relating to human rights and freedoms that took place in the country in the second part of 2013 and the observance of the principle of the rule of law.
The document deals with and assesses facts of violation of human rights that were detected in the reporting period. It pays particular attention to criminal proceedings against former officials and the necessity to observe the principle of the rule of law by the State. Specifically, the report includes an assessment of the changes made to the legislation on criminal procedure, raids carried out by the police, eavesdropping, facts of interference in the activities of the Public Defender, and other important issues. The document also reviews the problems relating to the presumption of innocence, freedom of assembly, religious intolerance, and freedom of information.
Georgian Democracy Initiative believes that during 2013 the authorities took certain positive measures to improve the situation of human rights in a number of directions, though, at the same time, we pay particular attention to facts of violation of rights and threats that exist in terms of their effective exercise. We consider it necessary to get a thorough understanding of the trends in the area of human rights and of the scale and gravity of violations of rights, so that effective and timely ways are found to resolve the problems.