GDI –ის განცხადება 2013 წლის 28 ივნისს, დედოფლისწყაროს რაიონის სოფელ სამთაწყაროში მომხდარი ფაქტის შესახებ
დედოფლისწყარის მუნიციპალიტეტის სოფელ სამთაწყაროში არსებული დაპირისპირების შესახებ, რომელიც გამოწვეულია ადგილობრივ მაცხოვრებელთა მხრიდან ამავე სოფელში მცხოვრები მუსლიმთა მიმართ გამოვლენილი ძალდობით, არაერთხელ გამოვხატეთ ჩვენი პოზიცია და მოვუწოდეთ სახელმწიფოს გაეტარებინა ეფექტური ღონისძიებები ადგილობრივ მუსლიმთა უფლებების დასაცავად.
სამწუხაროდ, სახელმწიფოს მიერ განხორციელებულა არაქმედითმა და დაგვიანებულმა ნაბიჯებმა არსებულ დაძაბულობას ახალი ფორმა შესძინა.
სახელმწიფოს მხრიდან წინა კონფლიქტურ ფაქტებში მონაწილე სამართალდამრღვევი პირებისათვის მიმართ სათანადო რეაგირების განუხორციელებლობამ, კიდევ უფრო წაახალისა მოსახლეობის ის ნაწილი, რომელიც აგრესიულობით გამოირჩევიან ადგილობრივ მუსლიმთა მიმართ, რასაც გუშინ შედეგად მოჰყვა სულიკო ხოზრევანიძის კერძო საცხოვრებელში შეჭრა, მასზე და მისი ოჯახის წევრებზე მუქარა და ძალადობა. გავრცელებული ინფორმაციით მას და მისი ოჯახის წევრებს ემუქრებოდნენ სიცოცხლის მოსპობით, სახლის გადაწვითა და ოჯახის სოფლიდან გასახელებით. ინციდენტში 200-მდე ადამიანი მონაწილეობდა.
სამწუხაროდ პოლიცია, ისევე როგორც წინა შემთხვევებშიც, მხოლოდ გამზავებლის ფუნქციით შემოიფარგლა და არ განახორციელა კანონით მისთვის დაკისრებული ვალდებულება, არ მოახდინა სამართალდარღვევის აღკვეთა, სამართალდამრღვევ პირთა დაკავება და პასუხისგებაში მიცემა. ვთვლით, რომ პოლიცია საკუთარი ვალდებულებების შეუსრულებლობით, რაც გამოიხატება სამართალდამრღვევი პირების მიმართ მყისიერი და ადეკვატური რეაგირების განუხორციელებლობაში, ფაქტობრივად ხელს უწყობს სოფლის მოსახელობის მოძალადე ნაწილს დანაშაულის ჩადენაში.
ცხადია, რომ სახელმწიფოს მიერ საკუთარი პოზიტიური ვალდებულებების სისტემატურმა შეუსრულებლობამ კონკრეტულ შემთხვევაში სავალალო მდგომარეობამდე მიგვიყვანა. სულიკო ხოზრევანიძე და მისი ოჯახი პრაქტიკულად დაუცველნი დარჩნენ აგრესიული მოსახლეობის წინაშე და მათ სიცოცხლესა და ჯანმრთელობას ყოველდღიურად  საფრთხე ემუქრება.
მოსახლეობის ამგვარ ქმედებებს ახალისებდა ადგილობივი თვითმმართველობის ორგანოს მოხელეთა განცხადებები, რომლებიც უმცირესობათა უფლებების დარღვევას უმრავლესობის ნებითა და დემოკრატიის, როგორც უმრავლესობის ბატონობის ფორმით ამართლებდნენ.
მიგვაჩნია, რომ გუშინ მომხდარი ინციდენტში მონაწილე პირთა ქმედებები, შეიცავდა საქართველოს კანონმდებლობით გათვალისწინებულ არაერთი დანაშაულის ნიშანს, მათ შორის მუქარასა (სსკ-ის 151) და ხულიგნობას (სსკ-ის 239-ე მუხლი), რომელიც მოტივირებული იყო რელიგიური კუთვნილების საფუძვლით.
კიდევ ერთხელ მოვუწოდებთ სახელმწიფოს, სასწრაფოდ განახორციელოს ადეკვატური რეაგირება მომხდარ ინციდენტზე,  ინციდენტში მონაწილე ყველა პირის  მიმართ, რომლეთა ქცევა გავიდა კანონის ფარგლებიდან გამოიყენოს მკაცრი ზომები და მისცეს ისინი პასუხისგებაში.

A statement of the GDI regarding the incident that took place in the village of Samtatskaro, Dedoplistskaro District, on June 28, 2013
We have expressed our position on several occasions about the confrontation in the village of Samtatskaro, Dedoplistskaro Municipality, which is caused by the violence manifested on the part of the local inhabitants against Muslims living in the same village, and called on the state to take effective measures to protect the rights of the local Muslims.
Unfortunately, the ineffective and belated steps by the state provided a new form to the existing tension.
The failure of the state to take adequate measures against the offenders who were involved in the previous conflict situations has further encouraged the part of the population that are aggressive towards the local Muslims, which yesterday resulted in the invasion into Suliko Khozrevanidze’s private abode and threats and violence against him and his family members. According to news reports, he and his family members were threatened with death, arson of their house, and eviction of the family from the village. The incident involved up to 200 people.
Unfortunately, the police, as in the previous cases, limited themselves to separating the conflicting sides and failed to fulfill their law-imposed obligation to prevent the offence, detain the offenders, and call them to account. We believe that by failing to fulfill their obligations, which is manifested in the failure to make an immediate and adequate response against the offenders, the police in fact supported the violent part of the village’s population to commit a crime.
It is obvious that, in this concrete case, the systematic failure of the state to fulfill its positive obligations has led us to a deplorable situation. Suliko Khozrevanidze and his family have been practically left vulnerable before an aggressive population and their lives and health come under threat on a daily basis.
Such actions by the population have been encouraged by the statements of the officials of the local self-government body who justified the violation of the minority rights by the will of the majority and democracy as a form of the majority rule.
We believe that the actions of the persons who took part in yesterday’s incident contained the signs of a number of crimes punishable by the Georgian legislation, including threat (Article 151 of the Criminal Code) and hooliganism (Article 239 of the Criminal Code), which were motivated by religious affiliation.
We call on the state once again to respond adequately to the incident, apply strict measures against all the persons involved in the incident whose behavior went beyond the limits of law, and hold them accountable.