GDI-იმ გამომცემელთა სახელით საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის წინააღმდეგ სარჩელით საკონსტიტუციო სასამართლოს მიმართა
საქართველოში არსებული 7 გამომცემლობა საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის ბრძანების იმ დებულებების არაკონსტიტუციურად ცნობის მოთხოვნით მიმართავს, რომლის საფუძველზეც განათლებისა და მეცნიერების სამინიტრომ მათ მფლობელობაში არსებული საავტორო უფლებები მიითვისა. გამომცემლებს სამართლებრივ დახმარებას საკონსტიტუციო სასამართლოში საქმისწარმოებისას საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივა (GDI)  გაუწევს.
2013 წლის 8 აპრილს საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრმა გააჟღერა ინიციატივა სკოლის მოსწავლეთათვის სახელმძღვანელოების უფასოდ გადაცემის შესახებ.[1]სარჩელზე ხელმომწერი გამომცემლები აღნიშნული ინიციატივის მიმართ კიდევ ერთხელ გამოვხატავთ დადებით დამოკიდებულებას, თუმცა ამავდროულად მივიჩნევთ, რომ ის არ უნდა განხორციელდეს ჩვენი უფლებების დარღვევის ხარჯზე.
საქართველოს განათლებისა და მეცნიერების მინისტრის მიერ 2010 წლის 25 თებერვალს გამოცემული ბრძანებით დამტკიცდა ზოგადსაგანმანათლებლო დაწესებულების სახელმძღვანელოს გრიფის მინიჭების წესი. აღნიშნული წესის თანახმად, გამომცემლებს დაეკისრათ ვალდებულება წინასწარ განეცხადებინათ თანხმობა მათ მიერ შექმნილი სახელმძღვანელოს საავტორო უფლებების სამინისტროსათვის გადაცემის შესახებ, ხოლო სახელმძღვანელოსათვის გრიფის მინიჭების შემდეგ საავტორო უფლება ხელშეკრულებით გადაეცათ სამინისტროსთვის. ამავე ბრძანებით, სამინისტროს მინიჭებული აქვს შესაძლებლობა აუცილებელი საზოგადოებრივი საჭიროებიდან გამომდინარე, საავტორო უფლების გამოყენების უფლება გადასცეს ნებისმიერ დაინტერესებულ პირს.
აღნიშნული ბრძანებით სამინისტრომ გამომცემლებს შეუზღუდა საკუთრების უფლება (თავისუფლად განკარგონ საკუთრება) და ფაქტობრივად უსასყიდლოდ მიითვისა მათი საავტორო უფლებები.  ზოგადად მსგავსი უფლებები (ლიცენზია) წარმოადგენს საკუთრების უფლებით დაცულ სიკეთეს. ადამიანის უფლებათა ევროპულმა სასამართლომ და კომისიამ რამდენიმე საქმეში განსაზღვრეს, რომ ლიცენზია წარმოადგენს საკუთრების უფლების საგანს, თუკი პირს გააჩნდა იგი და ჰქონდა შემოსავლის მიღების გრძელვადიანი მოლოდინი.[2]კონკრეტულ შემთხვევაში, სამინისტრომ საკუთარი ბრძანებით შეზღუდა გამომცემელთა საკუთრების უფლება, რაც წინააღმდეგობაში მოდის საქართველოს კონსტიტუციის 21-ე და 23-ე მუხლის მოთხოვნებთან, რომელთა მიხედვითაც საკუთრების უფლების შეზღუდვა შესაძლებელია კანონის მიერ და არა კანონქვემდებარე აქტით (მინისტრის ბრძანება წარმოადგენს კანონქვემდებარე აქტს).
მოსარჩელეები სადავო ნორმებს არაკონსტიტუციურად მივიჩნევთ იმის გათვალისწინებითაც, რომ დაწესებული შეზღუდვა არღვევს საკუთრების უფლების არსს. საქართველოს კონსტიტუციის 21-ე მუხლის მე-2 პუნქტის თანახმად: „აუცილებელი საზოგადოებრივი საჭიროებისათვის დასაშვებია ამ მუხლის პირველ პუნქტში აღნიშნულ უფლებათა შეზღუდვა კანონით განსაზღვრულ შემთხვევებში და დადგენილი წესით, იმგვარად, რომ არ დაირღვეს საკუთრების უფლების არსი.“ როგორც ავღნიშნეთ, სადავო ნორმებით დაწესებული შეზღუდვა, საავტორო უფლების მფლობელად აქცევს განათლებისა და მეცნიერების სამინისტროს. შესაბამისად, სამინისტრომ თავად გადაწყვიტა რა, ესარგებლა ამ უფლებით, ფაქტიობრივად საავტორო უფლების სხვა მფლობელთა მიერ საკუთარი უფლებით სარგებლობას საფუძველი დაუკარგა, რადგან ხსენებული ნაწარმოებები ზოგადსაგანანათლებლო პროცესისთვის იყო განკუთვნილი და მათი სხვა სახით გამოყენება შეუძლებელია.
სამინისტრო თავის საჯარო განცხადებებში ცდილობს, აღნიშნული პროცესი წარმოაჩინოს როგორც ჩვენ შორის არსებული სახელშეკრულებო (კერძო) ურთიერთობა, რითაც შეცდომაში შეჰყავს საზოგადოება.  რომ არა გამომცემლობებისათვის სადავო ბრძანებით დაწესებული ნორმატიული ვალდებულება, ლიცენზიის ხელშეკრულება დაგვედო სამინისტროსთან, გამომცემლები, ბუნებრივია, საკუთარ საავტორო უფლებებს სამინისტროს არ გადავცემდით.
დღეისათვის სამინისტრო თავისივე არაკონსტიტუციური აქტის საფუძველზე მოპოვებული საავტორო უფლებების გამოყენებით ახდენს სასკოლო სახელმძღვანელოების ბეჭდვას და გეგმავს მათ გავრცელებას, რაც, ბუნებრივია, იწვევს გამომცემელთა საკუთრების უფლების დარღვევას[3].
გამომდინარე ზემოთქმულიდან, ხელმომწერი გამომცემლები მივმართავთ საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს და მოვითხოვთ, არაკონსტიტუციურად იქნას ცნობილი ხსენებული ბრძანების მე-6 მუხლის პირველი პუნქტის თ.ა) და თ.ბ) ქვეპუნქტები, მე-10 მუხლის ბ) ქვეპუნქტი და მე-11 მუხლის მე-2 პუნქტის ბ) და გ) ქვეპუნქტები, რადგანაც ისინი ეწინააღმდეგებიან საქართველოს კონსტიტუციის 21-ე და 23-ე მუხლების მოთხოვნებს.
გამომცემლთა ინტერესებს საკონსტიტუციო სასამართლოში საქმის არსებითი განხილვისას საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივა (GDI) დაიცავს.
[1] ინფორმაცია ხელმისაწვდომია ვებ-გვერდზე: < http://www.mes.gov.ge/content.php?id=4543&lang=geo > [ბოლოს ნანახია 2013 წლის 10 მაისს].
[2] ადამიანის უფლებათა ევროპული კომისიის დასაშვებობის გადაწყვეტილება საქმეზე: Pudas v. Sweden, D&R 26 (1985), გვ 241; ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს 1989 წლის 7 ივლისის განჩინება საქმეზე: Tre Traktorer Aktiebolag v. Sweden, პარ 53.
[3] აღსანიშნავია, რომ სამინისტრო ამ ქმედებით  ამავდროულად წინააღმდეგობაში მოდის მისივე გამოცემულ სადავო ბრძანებასთანაც, რაც დამოუკიდებელი დავის საგანია და აღნიშნული მიმართულებით გამომცემლები ვაწარმოებთ ადმინისტრაციულ დავას.

The GDI approaches the Constitutional Court with a claim against the Minister of Education and Science on behalf of publishers
Five publishing houses in Georgia have approached the Constitutional Court of Georgia with a demand to find the provisions of the Order of the Minister of Education and Science of Georgia on the basis of which the Ministry of Education and Science appropriated the copyrights under their ownership unconstitutional. The Georgian Democratic Initiative (GDI) is going to render legal assistance to the publishers during the proceedings in the Constitutional Court.
On April 8, 2013, the Minister of Education and Science of Georgia sounded out an initiative about giving textbooks to school pupils free of charge.[1] We, the publishers that have signed the claim, once again express our positive attitude to the aforementioned initiative, though, at the same time, we believe that it should not be carried out at the expense of violating our rights.
The Order of the Minister of Education and Science issued on February 25, 2010, approved the rule of approving textbooks of institutions of general education. According to the aforementioned rule, publishers are obliged to give their preliminary consent to transfer the copyrights on textbooks created by them to the Ministry and, after the approval of the textbooks, to transfer the copyrights to the Ministry under an agreement. The same Order enables the Ministry to transfer the right to exercise the copyright to any interested person on the basis of pressing social need.
With the aforementioned Order, the Ministry restricted the publishers’ right to ownership (the right to dispose of their property freely) and, in fact, appropriated their copyrights free of charge. Generally, such rights (a license) constitute goods protected by the right to ownership. The European Court of Human Rights and the European Commission of Human Rights have established in several cases that a license constitutes an object of the right to ownership if a person possessed it and had a long-term expectation to receive income.[2] In this specific case, the Ministry restricted the publishers’ right to ownership with its own order, which contradicts the requirements of Articles 21 and 23 of the Constitution of Georgia according to which the right to ownership may be restricted by a law, but not by a sub-law (a minister’s order constitutes a sub-law).
Another reason why we, the claimants, consider the disputed norms unconstitutional is that the imposed restriction violates the essence of the right to ownership. In accordance with Paragraph 1, Article 21 of the Constitution of Georgia, “The restriction of the rights referred to in the first paragraph shall be permissible for the purpose of the pressing social need in the cases determined by law and in accordance with a procedure established by law, in a way that does not violate the essence of the right to ownership.” As we have noted, the restriction imposed by the disputed norms makes the Ministry of Education and Science the owner of the copyright. Accordingly, the Ministry, having decided to exercise this right, has in fact eliminated the grounds for exercising the right by other copyright owners, since the aforementioned works were intended for the process of general education and it is impossible to use them in any other form.
In its public statements, the Ministry tries to present this process as contractual (private) relations between us, by which it misleads the public. Naturally, we would not have transferred the copyrights to the Ministry if it had not been for the normative obligation to conclude a license agreement with the Ministry which was imposed by the disputed Order.
As of today, the Ministry is publishing the school textbooks on the basis of its own unconstitutional act and is planning to disseminate them, which, naturally, violates the publishers’ right to ownership.[3]
Due to the aforementioned, we, the publishers that have signed the claim, approach the Constitutional Court of Georgia and demand that it find Subparagraphs t.a) and t.b), Paragraph 1, Article 6; Subparagraph b) of Article 10; and Subparagraphs b) and g), Paragraph 2, Article 11 of the aforementioned Order unconstitutional, since they contradict the requirements of Articles 21 and 23 of the Constitution of Georgia.
During the substantive review of the case in the Constitutional Court, the interests of the publishers will be protected by the Georgian Democratic Initiative (GDI).