არასამთავრობო ორგანიზაციების განცხადება სომხურ ეკლესიასთან მომხდარი ინციდენტის შესახებ
არასამთავრობო ორგანიზაციების ჯგუფი უკანასკნელი ორი დღის განმავლობაში სწავლობდა 2014წლის 19 ივლისს ქალაქ თბილისის “სურბ ეჩმიაძინის” ეკლესიასთან მომხდარ ინციდენტს. შესწვალის დროს ჯგუფმა გამოიკითხა დაზარალებული პირები და რამდენიმე თავდამსხმელი, ასევე შეაფასა ვიდეო მასალა, რომელიც კონფლიქტის ამსახველ ეპიზოდებს აღწერს. ინციდენტთან დაკავშირებული ფაქტობრივი გარემოებების პირველადი ანალიზის შედეგები აჩვენებს, რომ კონფლიქტის მიმდინარეობის დროს ჩანდა ეთნიკური სიძულვილის კონტექსტი, რაც ძირითადად ეთნიკური კუთვნილების გამო სიტყვიერ შეურაცხყოფაში გამოიხატებოდა, თუმცა, გამოვლენილი ძალადობის მიზეზებში ეთნიკური შუღლის ან მტრობის მოტივი არ დომინირებდა. ინციდენტის ამსახველი ვიდეო მასალა და მოწმეთა ახსნა-განმარტებები აჩვენებს, რომ კერძო ხასიათის დავა, რომელიც შემდგომში მასშტაბურ აგრესიაში გადაიზარდა უფრო მეტად ინციდენტში მონაწილე სომხური ეკლესიის ცალკეული წარმომადგენლებისკენ იყო მიმართული, ვიდრე ზოგადად ეკლესიის ან ეთნიკური ჯგუფის მიმართ. აღსანიშნავია, რომ თავდამსხმელთა შორის ასევე იყვნენ ეთნიკურად სომეხი წარმოშობის პირები.
აღნიშნულის მიუხედავად, არასამთავრობო ორგანიზაციების მანდატისა და რესურსების მასშტაბის გათვალისწინებით, მიგვაჩნია, რომ საქმეზე სიმართლის დადგენის მიზნით, მნიშვნელოვანია სამართალდამცავმა ორგანოებმა აწარმოონ ყოველმხრივი გამოძიება საქმეზე და მათ შორის გამოიკვლიონ ეთნიკური სიძულვილის გავლენა გამოვლენილ ჯგუფურ ძალადობაზე. საქმეზე მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესის გათვალისწინებით, მოვუწოდებთ საგამოძიებო ორგანოებს უზრუნველყონ დროული გამოძიების ჩატარება და მისი შედეგების გასაჯაროება. ამასთან საზოგადოებაში არმენოფობიური განწყობებისა და 19 ივლისის ინციდენტის შემდეგ შექმნილი დაძაბული სოციალური გარემოს გათვალისწინებით, მნიშვნელოვანია პოლიციამ მიიღოს ეფექტური პრევენციული ღონისძიებები სიტუაციის ესკალაციის თავიდან აცილების მიზნით.
მიგვაჩნია, რომ სიძულვილით მოტივირებულ დანაშაულებზე არასათანადო სამართლებრივი რეაგირების პრაქტიკა, რომელიც განსაკუთრებით მწვავედ ბოლო პერიოდში რელიგიური უმცირესობების მიმართ გამოვლენილი ძალადობრივი შემთხვევების დროს გამოჩნდა, საზოგადოებაში შეუმწყნარებლური განწყობებისა და დამოკიდებულების გაზრდას უწყობს ხელს და მომავალში მან შესაძლოა რელიგიური და ეთნიკური ხასიათის კონფლიქტების რისკები გააჩინოს. შესაბამისად, მნიშვნელოვანია ამ პროცესში სახელმწიფომ გაიაზროს  საკუთარი როლი და ადეკვატური სამართლებრივი მექანიზმების გამოყენებითა და ტოლერანტობისა და თანასწორობის მხარდაჭერი ოფიციალური განცხადებებით აჩვენოს მისი მზადყოფნა დემოკრატიული, უსაფრთხო და შემწყნარებლური პოლიტიკური გარემოს უზრუნველყოფისთვის. ამ მიმართებით სახელმწიფომ განსაკუთრებული ყურადღება უნდა დაუთმოს არმენოფობიურ განწყობების დაძლევასა და მისგან მომდინარე რისკების პრევენციას.

Statement of Non-Governmental Organizations on the Incident at the Armenian Church
During last two days, the group of non-governmental organizations has been examining the incident that took place at the Armenian Church of St. Etchmiadzin in Tbilisi, on 19 July, 2014. In the process, the group interviewed the victims and several aggressors, evaluated the video footage, which has caught the episodes of conflict. The results of primary analysis of the factual circumstances surrounding the incident demonstrate the presence of ethnic hatred context during the evolution of conflict, which was mostly expressed through verbal abuse on the ground of the ethnic origin. However, motives of ethnic strife or hostility did not dominate the identified reasons of violence. The video footage of incident and explanations of witnesses demonstrated that the private dispute, which later grew into wide-scale aggression, was mostly directed against the specific representatives of the Armenian Church, rather than against church or ethnic group in general. It is noteworthy, that some of the aggressors were of Armenian ethnic origin.
Despite of the above-mentioned, in view of the mandate and scope of resources of the nongovernmental organizations, we consider it to be important for finding the truth in respect of the incident, that the law enforcement authorities conduct thorough investigation of the case, including the investigation of the influence of ethnic hatred on the perpetrated group violence. In view of the heightened public interest to this case, we call the investigation authorities to ensure that prompt investigation is conducted and its outcomes are available to public. Furthermore, in view of the Armenophobic attitudes present in the society and escalated social atmosphere after the July 19 incident, it is crucial that the police take effective preventive measures to avoid the further aggravation of situation.
We consider, that the practice of not addressing duly the hate crimes, which was lately particularly obvious in respect of the acts of violence against religious minorities, fosters the growth of  attitudes and atmosphere of intolerance and in the future it can lead to the risk of religious and ethnic conflicts. Therefore, it is important that the state realizes its role in the process and with the use of adequate legal tools and official statements promoting tolerance and equality demonstrates its readiness to ensure the democratic, safe and tolerant environment. In this respect, the State shall pay particular attention to suppression of Armenophobic attitudes and risks entailed by it.