განცხადება რესტორან „ლა ტრუფში“ მომხდარ ინციდენტთან დაკავშირებით
როგორც მედია საშუალებების მიერ გავრცელებული ინფორმაციით საზოგადოებისთვის გახდა ცნობილი, 2013 წლის 11 მაისის ღამის საათებში, თბილისში, რესტორან „ლა ტრუფში“,  ადგილი ჰქონდა ინციდენტს, რომელიც სტუმრებს შორის ფიზიკურ დაპირისპირებაში გადაიზარდა. გავრცელებული ინფორმაციის თანახმად სხეულის სხვადასხვა სახის დაზიანებები მიიღეს პარლამენტის ორმა წევრმა, ყოფილმა მინისტრმა ზაზა გოროზიამ და სხვა პირებმა.
როგორც პარლამენტის წევრები, ასევე მათ სუფრასთან მსხდომი სხვა პირები, მომხდარ ინციდენტს მათ პოლიტიკურ შეხედულებებსა და საქმიანობას უკავშირებენ.
საქართველოს დემოკრატიული ინიციატვა გმობს  ძალადობის ნებისმიერ გამოვლინებას და მივიჩნევთ, რომ მსგავსი ფაქტები უარყოფითად აისახება ქვეყანაში მიმდინარე პოლიტიკურ პროცესებზე.
ასევე ვეხმიანებით საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებათა და სამოქალაქო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარის ეკა ბესელიას განცხადებას, რომელმაც ერთის მხრივ დაგმო, თუმცა ამავდროულად  გამართლება და ახსნა მოუძებნა მომხდარ ფაქტს. მიგვაჩნია, რომ მსგავსი განცხადებები  საფრთხისშემცველია და შესაძლოა ქვეყანაში  პოლიტიკურ ნიადაგზე ფიზიკური ძალადობის ახალი გამოვლინებები წაახალისოს.
ამავდროულად, მოვუწოდებთ საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, აწარმოოს სწრაფი და ეფექტური გამოძიება რესტორან „ლა ტრუფში“ მომხდარ ინციდენტთან დაკავშრებით, რათა მოხდეს სამართალდამრღვევ პირთა დროული იდენტიფცირება და მათი პასუხისგებაში მიცემა.

Statement of GDI on the Incident at the Restaurant “La Trouffe”
According to the information from Media, during the night time, on 11 May, 2013 the incident took place at the restaurant “La Trouffe” which grew into the physical violence. According to the information received, two members of Georgian Parliament and former Minister Zaza Gorozia sustained injuries.
Both the members of Parliament and other persons present at the table attribute the incident to their political views and activities.
GDI condemns any act of violence and considers that the similar incident will be negatively reflected on the political processes in Georgia.
In addition we reflect on the statement made by the Chairperson of the Committee of human Rights and Civil Integration of Parliament, Ms. Eka Beselia who on the one hand condemned the act of violence, and on the other hand her comment indirectly justified the fact of violence.
We consider that statements of this nature are dangerous and might promote new wave of violence on political grounds.
At the same time we call upon the Minister of Internal Affairs to ensure prompt and effective investigation of the incident, which took place in the restaurant “La Trouffe” to identify the offenders and prosecute them.