ასლი: ევროკავშირის წარმომადგენლობას საქართველოში,
2023 წლის დეკემბერში ევროკავშირმა საქართველოსთვის კანდიდატის სტატუსის მინიჭების შესახებ გადაწყვეტილება მიიღო. ეს უმნიშვნელოვანესი წინგადადგმული ნაბიჯია ჩვენი ქვეყნის ევროკავშირში გაწევრების გზაზე, რომელსაც საქართველოს მხრიდან უნდა მოჰყვეს სწრაფი რეფორმები ევროკომისიის მიერ განსაზღვრული 9 პრიორიტეტული მიმართულებით.
სამოქალაქო საზოგადოების ჩართულობა საკანონმდებლო და პოლიტიკის განხორციელების პროცესში, კვლავ ევროკომისიის მიერ განსაზღვრული 9 ნაბიჯის ერთ-ერთ მნიშვნელოვან კომპონენტად რჩება. ხელმომწერი ორგანიზაციები გამოვთქვამთ მზადყოფნას აქტიური როლი შევასრულოთ და წვლილი შევიტანოთ საქართველოს ევროინტეგრაციისა და დემოკრატიული ტრანსფორმაციის გზაზე და ვიმუშაოთ იმისთვის, რომ საქართველოს მოსახლეობის უმრავლესობის ნება სრულად აისახოს სახელმწიფო პოლიტიკაში.
ჩვენ ვაგრძელებთ ევროკომისიის რეკომენდაციების შესრულების მუდმივ მონიტორინგს, შევიმუშავებთ წინადადებებს ეფექტიანი რეფორმების ხელშესაწყობად და შევეცდებით, რომ 9 ნაბიჯი შიდა რეფორმების დღის წესრიგის მთავარ პრიორიტეტად იქცეს. 12 საზოგადოებრივი ორგანიზაციის [1] კოალიციამ, სამოქალაქო საზოგადოების ფონდის (ყოფილი ღია საზოგადოების ფონდის) ლიდერობით, შეიმუშავა დეტალური ხედვა, თუ როგორ უნდა შესრულდეს ეფექტიანად ევროკომისიის მიერ განსაზღვრული 9 ნაბიჯი, რათა ქვეყანა გადავიდეს ევროინტეგრაციის შემდგომ ეტაპზე.
ჩვენ ვაცნობიერებთ, რომ დამკვიდრებული პრაქტიკის თანახმად, ევროკომისია გაფართოების ქვეყნების მიერ რეფორმების იმპლემენტაციის პროცესს ყოველწლიურად აფასებს. თუმცა, მიგვაჩნია, რომ საჯაროდ ხელმისაწვდომი შუალედური შეფასება, მნიშვნელოვნად შეუწყობდა ხელს რეფორმების პროცესის სწრაფად და ეფექტიანად წარმართვას.
ამ კუთხით პოზიტიური გამოცდილება იყო 2023 წლის 23 ივნისს ევროკომისიის შუალედური ზეპირი ანგარიში, რომელმაც დადებითი როლი ითამაშა და ბიძგი მისცა ხელისუფლების მხრიდან გარკვეული ნაბიჯების გადადგმას. შუალედური ანგარიში მნიშვნელოვანი დამხმარე
ინსტრუმენტი აღმოჩნდა სამოქალაქო საზოგადოებისთვისაც რეკომენდაციების შესრულების ზედამხედველობის პროცესში.
ზემოთქმულიდან გამომდინარე, რეფორმების პროცესის ხელშეწყობისა და დაჩქარების მიზნით, ხელმომწერი ორგანიზაციები მოგმართავთ თხოვნით, განიხილოთ საქართველოს მიერ რეკომენდაციების შესრულების შესახებ შუალედური შეფასების მომზადების შესაძლებლობა. მიგვაჩნია, რომ ეს მნიშვნელოვნად დაგვეხმარება გავზარდოთ ხელისუფლების ანგარიშვალდებულების ხარისხი, რეფორმების პროცესის გამჭვირვალობა და ინკლუზიურობა და განვახორციელოთ ეფექტიანი ზედამხედველობა.

European Commissioner for Neighborhood and Enlargement
We are pleased that in December 2023 European Union decided to grant Georgia Candidate status. It is an important step forward on the way towards EU membership for our country, which should be accompanied by speedy reforms in 9 priority areas identified by the EU Commission.
The involvement of civil society in the legislative and policy-making process still remains one of the key components across these nine steps. The undersigned organizations express readiness to play an active role, contributing to the European Integration and democratic transformation of Georgia, ensuring that the aspirations of the majority of the Georgian citizens to join the EU are adequately reflected in state policies.
We continue regularly monitoring the implementation of the Commission's recommendations, formulating suggestions for effective reforms, and advocating for the prioritization of the nine steps within the internal reform agenda. A Coalition uniting 12 CSOs [1] led by the Civil Society Foundation (formerly the Open Society Georgia Foundation) has prepared a detailed vision outlining how the nine steps defined by the European Commission should be effectively fulfilled to move to the next stage in European integration.
We are fully aware, that according to the established practice, the EU Commission evaluates the progress in implementing the reforms by enlargement countries on an annual basis. However, in our opinion, a publicly accessible midterm assessment would significantly accelerate the efficiency of the reform process. The interim oral report released on June 23, 2023, proved to be a positive experience, playing a crucial role and serving as an incentive for certain reform measures. It has emerged as a significant instrument for monitoring by Civil Society Organizations as well.
In light of the above-mentioned, and in the interest of facilitating and fostering the reform process, we kindly ask you to consider the possibility of preparing an interim evaluation report on Georgia. We believe that this approach will significantly enhance government accountability, and transparency in the reform process, and promote inclusivity and effective oversight.