საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს საქმიანობის 10 წლის მიმოხილვა
საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლო წარმოადგენს საკონსტიტუციო კონტროლის სასამართლო ორგანოს, რომელიც უზრუნველყოფს კონსტიტუციის მოთხოვნათა და დებულებათა ჯეროვან შესრულებას. 2024 წლის 30 იანვარს, საქართველოს დემოკრატიულმა ინიციატივამ (GDI), USAID სამართლის უზენაესობის პროგრამის მხარდაჭერით საქართველოს საკონსტიტუციო სასამართლოს 10 წლის (2012-2023) საქმიანობის შესახებ კვლევის პრეზენტაცია გამართა.
კვლევის პროცესში გაანალიზდა საკონსტიტუციო სასამართლოს ვებგვერდზე გამოქვეყნებული სარჩელები/წარდგინებები, საოქმო ჩანაწერები, განჩინებები და გადაწყვეტილებები, ასევე საკონსტიტუციო სასამართლოს მიერ მოწოდებული საჯარო ინფორმაცია. ამასთანავე, გათვალისწინებული იქნა ექსპერტთა მოსაზრებები.
დოკუმენტში ვკითხულობთ, რომმიუხედავად იმისა, რომ უკანასკნელი ათწლეულის განმავლობაში მნიშვნელოვნად გაუმჯობესდა საქმეთა განსახილველად მომზადების, განხილვის, გადაწყვეტის და კონსტიტუციური სამართალწარმოების პროცედურები, მნიშვნელოვანია გაუმჯობესდეს სარჩელთა რეგისტრაცია, მომხსენებელ მოსამართლეთა დანიშვნა, საქმეთა განხილვის ვადები, მოსამართლეთა დანიშვნა, წარდგინებებით მიმართვა საერთო სასამართლოებიდან, მოსამართლეთა აცილების და დისციპლინური სამართალწარმოების პროცედურები. [...] საკონსტიტუციო სასამართლოს მთავარ გამოწვევად კვლავ საქმეთა გაჭიანურება რჩება, რომელიც განსაკუთრებით გაუარესდა ბოლო 5 წლის განმავლობაში. მიუხედავად იმისა, რომ საქმეთა განაწილების ელექტრონული სისტემის დანერგვამ მნიშვნელოვნად გააუმჯობესა საქმეთა კოლეგიებში განაწილებისა და მომხსენებელ მოსამართლეთა დანიშვნის პროცედურა, საჭიროა დამატებითი პირობების შეტანა ახალი მომხსენებელი მოსამართლის არჩევისას.”
კვლევაში აღნიშნულია, რომსაკონსტიტუციო სასამართლოს წევრის შერჩევის კრიტერიუმები მკაფიოდ არ არის განსაზღვრული. სუბიექტური კრიტერიუმის შეფასების პრინციპი არ არის ჩამოყალიბებული. პროცესი არ არის გამჭვირვალე და საზოგადოების ნდობით აღჭურვილი. ასევე, გაუმჯობესებას საჭიროებს საკონსტიტუციო სასამართლოს თავმჯდომარის მოადგილის კანდიდატურის დასახელების პროცესი. სასამართლოს გამჭვირვალობისთვის მნიშვნელოვანია საქმის პლენუმისთვის გადაცემის მიზნით ინდივიდუალურ მოსამართლეთა და სასამართლოს თავმჯდომარის მიერ შემუშავებული, დასაბუთებული შუამდგომლობებისა და წინადადების გამოქვეყნება. ამასთან, კვლევაში ვკითხულობთ, რომ კონსტიტუციური წარდგინების მექანიზმი არასაკმარისად გამოიყენება საერთო სასამართლოების მოსამართლეების მიერ.
პრეზენტაციას ესწრებოდნენ ადგილობრივი და საერთაშორისო ორგანიზაციების, სახალხო დამცველის და საკონსტიტუციო სასამართლოს წარმომადგენლები.

Review of 10 Years of Activity of the Constitutional Court of Georgia
The Constitutional Court of Georgia serves as a judicial body responsible for constitutional control, ensuring timely adherence to the requirements and provisions outlined in the Constitution. On January 30, 2024, the Georgian Democratic Initiative (GDI), with the USAID Rule of Law Program support, held a research presentation on the 10-year (2012-2023) activities of the Constitutional Court of Georgia.
During the research process, lawsuits/submissions, minutes, judgments, and decisions available on the Constitutional Court's website were analyzed, along with public information provided by the Constitutional Court. Additionally, expert opinions were considered.
According to the document, "despite significant improvements in the procedures for preparing, considering, and resolving constitutional cases over the last decade, there is a need for improvement in the registration of lawsuits, the appointment of reporting judges, terms of case consideration, judicial appointments, referrals from common courts, recusal of judges, and disciplinary proceedings   . [...] The primary challenge faced by the Constitutional Court remains the delay in case resolution, which has particularly worsened in the last 5 years. Although the introduction of the electronic system for case distribution has notably improved the assignment of cases in panels and the selection of judge-rapporteurs, additional requirements for the appointment of a new judge-rapporteur are necessary."
In the research, it is highlighted that "the selection criteria for members of the Constitutional Court are not clearly defined. The principles for the evaluation of subjective criteria have not been established, rendering the process non-transparent and harmful for public trust. Additionally, the nomination process for the deputy chairman of the Constitutional Court requires improvement. To enhance the court's transparency, it is crucial to publish the reasoned motions and proposals developed by individual judges and the chairman of the court when transferring a case to the Court Plenum." In addition, the research concludes that the constitutional submission mechanism is insufficiently used by the judges of the common courts.
The presentation was attended by representatives from local and international organizations, the Public Defender’s Office, and the Constitutional Court.