2013 წლის 12 მარტს საგანმანათლებლო დაწესებულებების ავტორიზაციის საბჭოს მიერ მიღებულ იქნა გადაწყვეტილება აგრარული უნივერსიტეტისათვის ავტორიზაციის გაუქმების შესახებ.
„უმაღლესი განათლების შესახებ“ საქართველოს კანონის 564 მუხლის თანახმად, უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულების შემოწმების შედეგების საფუძველზე ავტორიზაციის საბჭო უფლებამოსილია (და არა ვალდებული) განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის წარდგინებით მიიღოს გადაწყვეტილება ავტორიზაციის გაუქმების შესახებ, თუ დაწესებულება არღვევს ავტორიზაციის სტანდარტს ან საგანმანათლებლო სფეროში საქართველოს კანონმდებლობის ნორმებს სტუდენტის ან პროფესიული სტუდენტის სტატუსის წარმოშობასთან, შეჩერებასთან ან შეწყვეტასთან დაკავშირებით.
ამავდროულად საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის მე-6 მუხლის პირველი ნაწილის თანახმად (დისკრეციული უფლებამოსილების განხორციელების წესი), თუ ადმინისტრაციულ ორგანოს (ამ შემთხვევაში ავტორიზაციის საბჭოს) რომელიმე საკითხის გადასაწყვეტად მინიჭებული აქვს დისკრეციული უფლებამოსილება, იგი ვალდებულია ეს უფლებამოსილება განახორციელოს კანონით დადგენილ ფარგლებში.
ამავე კანონის მე-7 მუხლის პირველი ნაწილის თანახმად (საჯარო და კერძო ინტერესების პროპორციულობა), დისკრეციული უფლებამოსილების განხორციელებისას არ შეიძლება გამოიცეს ადმინისტრაციულ-სამართლებრივი აქტი, თუ პირის კანონით დაცული უფლებებისა და ინტერესებისათვის მიყენებული ზიანი არსებითად აღემატება იმ სიკეთეს, რომლის მისაღებადაც იგი გამოიცა.
მიუხედავად იმისა, რომ კონკრეტულ შემთხვევაში შესაძლოა სახეზე ყოფილიყო გარკვეული დარღვევები, რომლებიც ფორმალურად საფუძველს მისცემდა საბჭოს ავტორიზაცია გაეუქმებინა აგრარული უნივერსიტეტისათვის, აღნიშნული დაწესებულება წარმოადგენს რა ქვეყნის მასშტაბით ერთ-ერთ ყველაზე სწრაფად განვითარებად და პრესტიჟულ უმაღლეს სასწავლებელს, მიგვაჩნია, რომ მის მიმართ მსგავსი გადაწყვეტილების მიღება გაუმართლებელია. ამგვარი გადაწყვეტილება არა თუ ხელს შეუწყობს უმაღლესი განათლების კუთხით სახელმწიფოს მიერ დეკლარირებულ ამოცანების განხორციელებას, არამედ პირიქით, უარყოფით გავლენას იქონიებს დასახულ მიზნებზე. ვთვლით, რომ სახელმწიფოს შეეძლო გამოიყენებინა მის ხელთ არსებული ნაკლებად მძიმე საშუალებანი, რაც დააკმაყოფილებდა კანონმდებლობით განსაზღვრულ პროპორციულობის პრინციპის მოთხოვნებს და ამავდროულად გაფანტავდა საზოგადოების ნაწილში გაჩენილ ეჭვებს გადაწყვეტილების პოლიტიკურ მოტივაციასთან დაკავშირებით.

Statement of the Georgian Democracy Initiative
On 12th March, 2013, the Authorization Council of the Educational Institutions made a decision to revoke the authorization of the  Agricultural University of Georgia.
According to Article 56of the Law of Georgia On Higher Education, on the basis of examination of the  higher education institution, the Authorization Council is entitled (but not obliged) – upon initiative of the National Center for Education Quality Enhancement – to make a decision on the revocation of the authorization in case it is proved that an institution violated either the standards of authorization or legal norms in the sphere of education, related to the origins, suspension or termination of the student’s or professional student’s status.
Simultaneously, according to Article 6 of the General Administrative Code of Georgia (on the exercise of discretionary powers), in case an administrative body (in the case concerned, the Authorization Council) has a right to exercise its discretionary powers when deciding on an issue, it is obliged to act in compliance with the existing legal framework.
Based on section 1, Article 7 (on proportionality of public and private interests) of the same law ,while exercising the discretionary powers, an administrative body cannot issue an administrative act in case such act  results in a damage inflicted on the rights and interests of a person which is disproportionate to the legitimate aim pursued by this act. Despite the fact that in this particular case there could have been specific violations, which could have served as formal grounds for the Authorization Council to revoke the license of the University, we strongly believe that such decision taken in respect of the institution, which is one of the most successful and prestigious higher education institutions nation-wide, is completely unsubstantiated. This resolution will not in any possible way support the fulfillment of the declared objectives in the sphere of higher education; on the contrary, it will influence negatively the aims set.
We believe, the authorities could have used less severe measures which indeed would be in line with the principles of proportionality envisaged by the legislation, at the same time this would disperse particular suspicions of a certain part of the society on the political nature of the decision taken.