GDI -ის და MDF-ის ერთობლივი განცხადება ტელეკომპანია რუსთავი 2-ის გენერალური დირექტორის ნიკა გვარამიას პირადი მიმოწერის ხელშეუხებლობის დარღვევაზე
გვსურს, გამოვეხმაუროთ, 2014 წლის 17 ოქტომბერს, ტელეკომპანია „რუსთავი 2-ის“ გენერალური დირექტორის, ნიკა გვარამიას მიერ საკუთარ Facebook გვერდზე გაკეთებულ განცხადებას, სადაც საუბარია მისი პირადი მიმოწერის ხელშეუხებლობის დარღვევაზე.
ნიკა გვარამია აღნიშნავს, რომ გატეხილია მისი ელექტრონული ფოსტის და სკაიპის მიმოწერა, სადაც ასახულია მასსა და მის მეგობრებს შორის პირადი საუბრები. მისივე თქმით, მას ხელთ აქვს აღნიშნულის დამადასტურებელი მტკიცებულებები. იგი მზად არის ითანამშრომლოს საგამოძიებო ორგანოებთან, რათა დაისაჯოს პირი, რომელმაც შელახა მისი კონსტიტუციური უფლება.
გავრცელებული ინფორმაცია შეიცავს საქართველოს სისხლის სამართლის კოდექსით გათვალისწინებული დანაშაულის ნიშნებს. კერძოდ, სსკ-ის 159-ე მუხლის თანახმად, სისხლის სამართლის წესით დასჯადია პირადი მიმოწერის, ტელეფონით საუბრის ან სხვაგვარი ხერხით შეტყობინების საიდუმლოების დარღვევა.
საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კანონმდებლობა საგამოძიებო ორგანოებს ავალდებულებს უპირობოდ, დაუყოვნებლივ დაიწყონ გამოძიება დანაშაულის ფაქტზე. გამოძიების დაწყების საფუძველია ნებისმიერი სახის ინფორმაცია, რომელიც მიუთითებს  დანაშაულის ნიშნების შემცველ ფაქტზე.
აღნიშნულ ინფორმაციას განსაკუთრებულობას სძენს ის გარემოება, რომ ნიკა გვარამია არის იმ ტელეკომპანიის დირექტორი, რომლის მისამართით ხშირადაა მიმართული ხელისუფლების კრიტიკა და გარკვეული მუქარის შემცველი განცხადებები.
ზემოაღნიშნულიდან გამომდინარე, საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივა  და მედიის განვითარების ფონდი მოუწოდებენ საქართველოს პროკურატურასა და შესაბამის სამართალდამცავ ორგანოებს, დროულად დაიწყონ აღნიშნულ ფაქტზე გამოძიება, რაც მათი კანონისმიერი და პოზიტიური ვალდებულებაა.

A joint statement of GDI and the MDF about a violation of privacy of personal correspondence of the Director General of the Rustavi 2 TV station
We would like to respond to the statement made on October 17, 2014, by the Director General of the Rustavi 2 TV station, Nika Gvaramia, on his Facebook page in which he talks about a violation of privacy of his personal correspondence.
Nika Gvaramia points out that the correspondence in his email and Skype accounts, which contained personal conversations between him and his friends, was hacked. He also says he has evidence proving the aforementioned at his disposal. He is ready to cooperate with investigative bodies, so that the person who violated his constitutional right is punished.
The information that was disseminated contains signs of a crime punishable by the Criminal Code of Georgia. Specifically, according to Article 159 of the CCG, disclosure of privacy of personal correspondence, telephone conversations, or other messages is punishable.
The criminal procedural legislation of Georgia obliges investigative bodies to launch an investigation into facts of crime immediately and without any conditions. Any type of information that indicates to a fact containing signs of a crime constitutes grounds for launching an investigation.
The aforementioned information is made particularly important by the fact that Nika Gvaramia is the director of the TV station that is often the target of criticism by the authorities and of statements that contain certain threats.
Proceeding from the aforementioned, Georgian Democracy Initiative and the Media Development Foundation call on the Chief Prosecutor’s Office of Georgia and the relevant investigative bodies to launch an investigation into the aforementioned fact in a timely manner, which is their law-imposed and positive obligation.