საპოლიციო რეპრესიები ბათუმში ღირსეული პროტესტის დათრგუნვას ისახავს მიზნად
GDI ეხმიანება 2023 წლის 31 ივლისს, ბათუმის პორტში რუსული კრუიზის მეორედ შემოსვლას და მისი შემოსვლის წინააღმდეგ გამართულ აქციაზე განვითარებულ მოვლენებს.
აქციის გაცხადებული მიზნისა და შინაარსის გათვალისწინებით, GDI მიიჩნევს, რომ ეს არის სრულად ლეგიტიმური და სამართლიანი პროტესტი. პროტესტი არის პასუხი საქართველოსა და რუსეთის ფედერაციის ხელისუფლებების პოლიტიკისა და ინტერესების მიზანმიმართული თანხვედრით საქართველოსთვის გამოწვეულ საფრთხეებზე. აქციის მონაწილეთა წინააღმდეგ კოლოსალური საპოლიციო ძალის მობილიზება, მათი დაკავება და საპოლიციო რეპრესიები, კი იქ შეკრებილი ადამიანების ღირსეული პროტესტის დათრგუნვასა და ჩახშობას ისახავს მიზნად.
აქციამდე რამდენიმე დღით ადრე ცნობილი გახდა, რომ რუსეთიდან გამოსული საკრუიზო გემი „Astoria Grande“ ბათუმის პორტში, მეორედ, 31 ივლისს, დილას, შევიდოდა. გავრცელებული ინფორმაციით, გემზე რუსეთის მოქალაქეები მათ შორის უკრაინაში ომისა და პუტინის მხარდამჭერები იმყოფებიან. აღნიშნულის გასაპროტესტებლად  ბათუმის პორტში აქცია დაიგეგმა. დემონსტრანტები უკვე 30 ივლისს, გვიან ღამე შეიკრიბნენ პორტის მიმდებარედ, მაგრამ პოლიციამ აქციის დაწყებამდე გადაკეტა ქუჩები და შემოსაზღვრა ნავსადგურის ტერიტორია უსაფრთხოების არგუმენტზე მითითებით. ტერიტორიაზე შსს-მ დიდი რაოდენობით პოლიციელის მობილიზება გააკეთა. ამასთანავე, მედიის ინფორმაციით, გამოჩნდნენ რობოკოპები და სპეცრაზმიც. აქციის მსვლელობისას პოლიციამ ამ დრომდე უკვე აქციის 23 მონაწილე ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის 166-ე და 173-ე მუხლით გათვალისწინებული ბრალდებით დააკავა.
აქციის მონაწილეები სარგებლობენ საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებული შეკრებისა და მანიფესტაციების თავისუფლებით. პოლიციის ქმედებები უხეშად არღვევს აქციის მონაწილეთა უფლებებს. ამასთან, შეკრებისა ან მანიფესტაციის უფლების ხელყოფა, ასევე განზრახ უკანონო დაკავება ან დაპატიმრება, სისხლის სამართლის კოდექსის შესაბამისად, დანაშაულს წარმოადგენს.
GDI მოუწოდებს შინაგან საქმეთა სამინისტროს, შეწყვიტოს რეპრესიები და აქციის მონაწილეთა უფლებების უხეში დარღვევა.

Police repressions in Batumi are aimed at suppressing a decent protest
GDI recounts the events of July 31, 2023, involving the second arrival of a Russian cruise ship at Batumi port and the subsequent protest against its presence.
In light of the stated objectives and nature of the protest, GDI deems it fair and legitimate. It serves as a response to the perceived risks posed to Georgia due to the apparent convergence of policies and interests between the authorities of Georgia and the Russian Federation. The utilisation of a colossal police force to confront the demonstrators, their subsequent arrests, and the police's repressive actions all clearly appear to be aimed at quelling and suppressing the dignified expression of protest by the gathered individuals.
A few days before the protest, it came to light that the Russian cruise ship "Astoria Grande" was scheduled to dock at Batumi port for the second time on July 31 in the morning. According to reports, the ship carries Russian citizens, including individuals supportive of the war in Ukraine and Putin himself. In response to this, a protest action was organised at the port of Batumi. Late in the evening on July 30, demonstrators had already assembled near the port. However, the police intervened, blocking the streets and cordoning off the port area before the scheduled demonstration, citing security reasons. The Ministry of Internal Affairs deployed a significant number of police officers in the vicinity. Simultaneously, as reported by the media, robocops and special forces were also observed on the scene. During the course of the rally, the police have thus far detained 23 participants, on charges provided for by Articles 166 and 173 of the General Administrative Code of Georgia.
The participants of the rally are exercising their constitutional rights to freedom of assembly and demonstrations protected by the Constitution of Georgia. The actions taken by the police egregiously infringe upon those rights. Moreover, it's essential to note that any violation of the right to assembly or demonstration, as well as intentional unlawful detention or arrest, constitutes a criminal offence according to the Criminal Code of Georgia.
GDI calls on the Ministry of Internal Affairs to stop the repression and gross violation of the rights of the protestors.