სამოქალაქო პლატფორმა “არა-ფობიას!” ეხმიანება სამთავრობო სამოქმედო გეგმაში ლგბტქი+ თემის საჭიროებების იგნორს
სამოქალაქო პლატფორმა „არა-ფობიას!“  ეხმიანება საქართველოს ადამიანის უფლებათა დაცვის 2024-2026 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმის პირველ ვერსიას. პლატფორმის პოზიციით, სრულიად მიუღებელი და თანასწორობისა და სხვა ფუნდამენტური უფლებების დაცვასთან ყოვლად შეუსაბამოა ლგბტქი+ თემის საჭიროებების უგულებელყოფა სამოქმედო გეგმაში.
საქართველოს მთავრობის ადამინისტრაციამ სამოქალაქო ორგანიზაციებს გაუზიარა ადამიანის უფლებათა დაცვის 2024-2026 წლების ეროვნული სამოქმედო გეგმის პირველი სამუშაო ვერსია. აღნიშნული დოკუმენტის მომზადებამდე, 2023 წლის მარტში, საქართველოს პარლამენტმა დაამტკიცა ადამიანის უფლებათა დაცვის 2022-2030 წლების ეროვნული სტრატეგია, რომელიც საერთოდ არ ახსენებს ლგბტქი+ თემს. სტრატეგიაში ლგბტქი+ თემის საჭიროებების უგულებელყოფა გააკრიტიკეს როგორც ადგილობრივმა სამოქალაქო ორგანიზაციებმა, ისე საელჩოებმა და საერთაშორისო ორგანიზაციებმა, მათ შორის ევროკავშირის წარმომადგენლობამ. სამწუხაროდ, კრიტიკა ჯერჯერობით არ გაუთვალისწინებია საქართველოს ხელისუფლებას და ადამიანის უფლებათა დაცვის სამოქმედო გეგმის პირველი სამუშაო ვერსია არ ახსენებს ლგბტქი+ თემს ისევე, როგორც სტრატეგია.
სამოქალაქო პლატფორმა „არა-ფობიას!“  შეფასებით, სტრატეგიის მსგავსად, სამოქმედო გეგმის სამუშაო დოკუმენტში ლგბტქი+ თემის საჭიროებების არასახვა ნიშნავს ცენტრალური პოლიტიკის დონეზე თემის წინაშე არსებული გამოწვევების იგნორირებას. მიუხედავად სამოქალაქო ორგანიზაციების მოწოდებისა, რომ მთავრობას სამოქმედო გეგმაში მაინც გაეთვალისწინებინა ლგბტქი+ თემი, მთავრობა კვლავ უგულებელყოფს ქვეყანაში ერთ-ერთი ყველაზე მოწყვლად ჯგუფს. აღნიშნული ეწინააღმდეგება არა მხოლოდ თანასწორობისა და სხვა ფუნდამენტური უფლებების დაცვას, არამედ საფრთხეს უქმნის საქართველოს ევროინტეგრაციის პროცესსაც. კერძოდ, ევროკავშირის გაფართოების ფარგლებში საქართველოზე ანგარიშში ევროპულმა კომისიამ მიუთითა, რომ ადამიანის უფლებათა დაცვის 2022-2030 წლების სტრატეგია არ ეხება და არ ახსნებს ლგბტქი+ უფლებებს, ხოლო ხელისუფლების მხრიდან არ აღიარებულა და გააზრებულა ლგბქტი+ ადამიანების წინააღმდეგ დისკრიმინაციის სისტემური ხასიათი. ევროპულმა კომისიამ მოუწოდა სახელმწიფოს, რომ მიიღოს ადამიანის უფლებათა დაცვის სამოქმედო გეგმა, რომელიც ასევე უზრუნველყოფს ლგბტქი+ ადამიანების უფლებებს.
აღსანიშნავია, რომ  სამოქალაქო ორგანიზაციებმა მთავრობის ადმინისტრაციისგან სამოქმედო გეგმის სამუშაო ვერსია მიიღეს მთავრობასთან სამუშაო შეხვედრამდე დაახლოებით 1 დღით ადრე. აღნიშნული ვადა არ იყო საკმარისი დოკუმენტის დეტალურად გაცნობისა და სიღრმისეული შეფასებისთვის. ამასთანავე, ჯერჯერობით მთავრობას არ წარმოუდგენია სამუშაო გეგმაზე მუშაობის პროცესი/ვადები და ფორმატი.
სამოქალაქო პლატფორმა „არა-ფობიას!“  პოზიციით, აუცილებელია სამოქმედო გეგმაში აისახოს ლგბტქი+ თემის საჭიროებები, რათა კიდევ უფრო არ დასუსტდეს თანასწორობის დაცვა, არ გაუარესდეს თემის მიმართ არსებული აგრესიული გარემო და ხელი არ შეეშალოს ქვეყნის ევროინტეგრაციის პროცესს.

Civic Platform "No to phobia!" statement on the Disregard of the Needs of the LGBTQI+ Community in the Government’s Draft Action Plan
The Civic platform "No-phobia!" hereby comments on the initial version of the 2024-2026 National Action Plan for the Protection of Human Rights in Georgia. The platform finds the disregard of the needs of the LGBTQI+ community in the action plan entirely unacceptable and incompatible with the protection of equality and other fundamental rights.
The Administration of the Government of Georgia has shared the initial draft of the National Action Plan for Human Rights Protection 2024-2026 with civil organizations. Before preparing this document, the Parliament of Georgia approved the 2022-2030 National Strategy for the Protection of Human Rights in March 2023,. Notably, this Strategy does not make any reference to the LGBTQ+ community. National civil organisations, embassies, and international organizations, including the European Union, criticized the strategy for overlooking the needs of the LGBTQI+ community. Regrettably, the Georgian authorities have not heeded this criticism, and the aforesaid initial draft of the Action Plan also omits any mention of the LGBTQ+ community, similar to the strategy.
The Civil Platform "No to phobia!" considers the absence of acknowledgment of the LGBTQ+ community's needs in the draft document of the action plan, akin to the strategy, to signify a disregard for addressing the challenges confronted by the community at the core/central policy level. Despite the appeals from civil organizations urging the government to include the LGBTQI+ community in its action plan, the government has continued to neglect one of the most vulnerable groups in the country. This not only goes against safeguarding equality and other fundamental rights but also poses a threat to Georgia's European integration process. Specifically, in the EU enlargement report addressed to  Georgia, the European Commission highlighted that the 2022-2030 National Human Rights Protection Strategy does not encompass or elucidate LGBTQI+ rights. Furthermore, the report reads that the authorities have failed to acknowledge or recognize the systemic nature of discrimination against LGBTQI+ individuals. The European Commission urged the state to adopt an action plan that also ensures the rights of LGBTQI+ individuals.
It's worth noting that civil society organisations received the draft version of the action plan from the government administration approximately one day before the working session scheduled between them. This timeframe proved insufficient for a thorough review and in-depth evaluation of the document. Furthermore, the government has not provided information about the process, timeline, and format for collaborating on the work plan yet.
The civil platform "No to phobia!" finds it imperative to incorporate the needs of the LGBTQI+ community into the action plan. This is crucial to avoid further deterioration of the protection of equality, exacerbation of the already hostile environment towards the community, and possible impediments to the country's European integration process.