საარჩევნო საკითხებზე მომუშავე არასამთავრობო ორგანიზაციები ცესკოს თავმჯდომარის თანამდებობაზე თამარ ჟვანიას კანდიდატურას წარადგენენ
თამარ ჟვანია გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) – “სანდო და მდგრადი საარჩევნო ინსტიტუტებისა და პროცესების ხელშეწყობის” პროექტის ხელმძღვანელია.
ქალბატონ ჟვანიას საარჩევნო კუთხით საპასუხისმგებლო პოზიციებზე მუშაობის ხანგრძლივი გამოცდილება აქვს. ბოლო 5 წლის განმავლობაში იგი იყო UNDP საქართველოს საარჩევნო მიმართულების ჯგუფის ლიდერი და ხელმძღვანელობდა ევროკავშირისა და გაეროს განვითარების პროგრამის ერთობლივ პროექტებს. საარჩევნო საკითხებზე მუშაობდა საზღვარგარეთაც, მათ შორის, საერთაშორისო პროგრამის მენეჯერად ეროვნულ დემოკრატიულ ინსტიტუტში (NDI). იგი ეუთოს დემოკრატიული ინსტიტუტებისა და ადამიანის უფლებების ოფისის (OSCE/ODIHR), NDI-სა და ნორვეგიის საერთაშორისო საქმეთა ინსტიტუტის ეგიდით გახლდათ საერთაშორისო სადამკვირვებლო მისიების წარმომადგენელი სხვადასხვა ქვეყნებში. ქალბატონი ჟვანიას საარჩევნო მოღვაწეობა იწყება 2000 წლიდან სამოქალაქო სექტორში. 2004–2007 წლებში იგი იყო ,,სამართლიანი არჩევნებისა და დემოკრატიის საერთაშორისო საზოგადოების“ აღმასრულებელი დირექტორი.
თამარ ჟვანია „დემოკრატიის, მმართველობის და არჩევნების სფეროში რესურსების განვითარების“ (BRIDGE) პროგრამის სრულად აკრედიტებული ფასილიტატორია. მას მონაწილეობა აქვს მიღებული სხვადასხვა საერთაშორისო ტრენინგებში, პროექტებსა და კვლევებში.
კანდიდატის შერჩევის კრიტერიუმად ორგანიზაციებმა მხედველობაში მიიღეს ადგილობრივ და საერთაშორისო ორგანიზაციებში საარჩევნო საკითხებზე მუშაობის დიდი გამოცდილება, საარჩევნო ადმინისტრაციის საქმიანობის სპეციფიკის კარგი ცოდნა, კანდიდატის არაპარტიული წარსული, პიროვნული ღირსებები, მათ შორის, პრინციპულობა და ობიექტურობა.
წარმოდგენილი ორგანიზაციები ვაცნობიერებთ იმ პასუხისმგებლობას, რაც სადამკვირვებლო ორგანიზაციების მხრიდან ცესკოს თავმჯდომარის კანდიდატურის დასახელებას შეიძლება მოყვეს. გამომდინარე იქიდან, რომ ჩვენ კვლავაც აქტიურად გავაგრძელებთ საარჩევნო ადმინისტრაციის საქმიანობის მონიტორინგს და საჭიროების შემთხვევაში მწვავე კრიტიკასაც არ მოვერიდებით, ვფიქრობთ, რომ დასახელებული კანდიდატს აქვს უნარი, მიიღოს კრიტიკული შენიშვნები და რთულ სიტუაციებში გამოავლინოს როგორც პოლიტიკურ ძალებთან, ასევე, არასამთავრობო სექტორთან თანამშრომლობის მზაობა.
მიგვაჩნია, რომ თამარ ჟვანია აკმაყოფილებს ცესკოს თავმჯდომარეობის კანდიდატისათვის დადგენილ კრიტერიუმებს. იმედს გამოვთქვამთ, რომ საქართველოს პრეზიდენტის მსგავსად,  მმართველი კოალიციაც გამოავლენს პოლიტიკურ ნებას მხარი დაუჭიროს ჩვენ მიერ დასახელებულ კანდიდატს არჩევანის გაკეთების დროს.

NGOs working on electoral issues will nominate Tamar Zhvania for the position of the Chairperson of the CEC
Tamar Zhvania is currently the manager of the United Nations Development Program (UNDP) project “Promoting Credible and Sustainable Electoral Institutions and Processes”.
Ms. Zhvania has an extensive experience working in highly responsible election-related positions. For the past five years, she has been in charge of the UNDP Georgia election team and supervised joint projects of the European Union and the UNDP. She has also worked on electoral issues abroad, including in the position of a manager of an international program at the National Democratic Institute (NDI). She has been a representative of international election observation missions in different countries under the auspices of the OSCE/ODIHR, NDI, and the Norwegian Institute of International Affairs. Ms. Zhvania started to engage in election-related activities from 2000 in the civic sector. In 2004-2007, she was the Executive Director of the International Society for Fair Elections and Democracy (ISFED).
Tamar Zhvania is a fully accredited facilitator of the “Building Resources in Democracy, Governance and Elections” (BRIDGE) program. She has taken part in various international trainings, projects, and studies.
Extensive experience of working on electoral issues in local and international organizations, good knowledge of the specifics of the election administration’s activities, non-partisan background, and personal traits, including adherence to principles and objectivity, were the main criteria the NGOs considered when selecting the candidate.
We, the signatory organizations, acknowledge the responsibility that may ensue from the nomination of the candidate for the position of the Chairperson of the CEC by election observation organizations. As we will actively continue monitoring the activities of the election administration and will not refrain even from severe criticism if needed, we believe that the proposed candidate has the ability to be open to criticism and to show readiness for cooperation with both political forces and the non-governmental sector in difficult situations.
We believe that Tamar Zhvania meets the criteria determined for the candidate of the Chairperson of the CEC. We hope that, like the President of Georgia, the ruling coalition will also express its readiness to support the candidate we have nominated during the selection process.