არასამთავრობო ორგანიზაციები მოუწოდებენ საქართველოს იუსტიციის მინისტრსა და პრემიერ-მინისტრს, სათანადო პასუხისმგებლობით მოეკიდონ ახალი მთავარი პროკურორის დანიშვნის საკითხს
2013 წლის 30 დეკემბერს თანამდებობა დატოვა საქართველოს მთავარმა პროკურორმა ოთარ ფარცხალაძემ. მის ირგვლივ განვითარებულმა მოვლენებმა, მათ შორის ნასამართლობასა და იურიდიულ განათლებასთან დაკავშირებით გაჩენილმა შეკითხვებმა ნათლად წარმოაჩინა, კანდიდატურის შერჩევის მნიშვნელობა და ამ პროცესში პროკურორის შერჩევა-დანიშვნაზე პასუხისმგებელი თანამდებობის პირების – იუსტიციის მინისტრისა და პრემიერ-მინისტრის პასუხისმგებლობა.
,,პროკურატურის შესახებ“ კანონის მე-9 მუხლის მე-3 პუნქტის ,,ა“ ქვეპუნქტის თანახმად: ,,მთავარი პროკურორი ორგანიზებას უწევს და ხელმძღვანელობს პროკურატურის საქმიანობას. იგი პასუხისმგებელია პროკურატურის საქმიანობაზე.“  შესაბამისად, მთავარი პროკურორი უნდა სარგებლობდეს მაღალი პროფესიული და მორალური რეპუტაციით. სხვაგვარად, არა მხოლოდ ზიანი მიადგება სისხლისსამართლებრივი მართლმსაჯულების განხორციელების პროცესს, არამედ აღნიშნული უწყების მიმართ კიდევ უფრო შესუსტდება საზოგადოების ნდობა. აღნიშნულის გათვალისწინებით,  აუცილებელია, სათანადოდ იქნეს შესწავლილი თითოეული კანდიდატის ბიოგრაფია, გამოცდილება, განათლება, ასევე, პროკურატურაში არსებული პრობლემების მოგვარებისა და განსახორციელებელი რეფორმების ხედვა. მნიშვნელოვანია, რომ საზოგადოებამ იცოდეს რა პრინციპებისა და ღირებულებების საფუძველზე შეირჩევა ახალი მთავარი პროკურორის კანდიდატურა.
,,პროკურატურის შესახებ“ საქართველოს კანონის მე-9 მუხლის პირველი პუნქტის თანახმად: ,,მთავარ პროკურატურას ხელმძღვანელობს მთავარი პროკურორი, რომელსაც იუსტიციის მინისტრის წარდგინებით თანამდებობაზე ნიშნავს და თანამდებობიდან ათავისუფლებს პრემიერ-მინისტრი.“ უდავოა, რომ კანონი, იუსტიციის მინისტრს მთავარი პროკურორის კანდიდატის შერჩევისას განსაკუთრებულ უფლებამოსილებას ანიჭებს. ამის გათვალისწინებით სამწუხაროა, ის განცხადება, რაც საზოგადოებრივი მაუწყებლის პირველი არხის ეთერში იუსტიციის მინისტრის  მიერ გაჟღერდა: ,,მთავარი პროკურორის კანდიდატურის შერჩევაზე მუშაობს საქართველოს პრემიერ-მინისტრი. ჩემთვის არ არის ცნობილი, რომელ გვარებზე შეიძლება იყოს საუბარი.“ ამგვარი განცხადება მიუთითებს, რომ აღმასრულებელი ხელისუფლება იუსტიციის მინისტრის მონაწილეობას მთავარი პროკურორის შერჩევის პროცესში ფორმალურ მნიშვნელობას ანიჭებს, რითაც აკნინებს კანონის შინაარსს.
კანონის მოთხოვნას წარმოადგენს, რომ იუსტიციის მინისტრმა თავად აიღოს პასუხისმგებლობა მთავარი პროკურორის კანდიდატურის შერჩევასთან დაკავშირებით. პრემიერ-მინისტრის და იუსტიციის მინისტრის ერთობლივი მონაწილეობა მთავარი პროკურორის დანიშვნის პროცესში  არის გარანტია აღნიშნულ თანამდებობაზე ისეთი პირის დანიშვნისა, რომელიც მორალურად და პროფესიულად შეესაბამება აღნიშნულ პოზიციას.  იუსტიციის მინისტრის განცხადებიდან კი ირკვევა, რომ, კანონის მოთხოვნის მიუხედავად, იგი  ჩამოცილებულია მთავარი პროკურორის კანდიდატურის შერჩევის პროცესს. ყოველივე ზემოაღნიშნული გვაფიქრებინებს, რომ საქართველოს პრემიერ-მინისტრს განზრახული აქვს, ერთპიროვნულად შეარჩიოს კანდიდატი, რომელიც მთავარი პროკურორის თანამდებობას დაიკავებს.
მოვუწოდებთ საქართველოს იუსტიციის მინისტრსა და პრემიერ-მინისტრს, იმოქმედონ ,,პროკურატურის შესახებ” კანონის ზემოაღნიშნული ნორმის მიზნის შესაბამისად და სათანადო პასუხისმგებლობით მოეკიდონ მთავარი პროკურორის შერჩევისა და დანიშვნის საკითხს.

NGOs call on the Minister of Justice and the Prime Minister of Georgia to show appropriate responsibility in appointing the new Chief Prosecutor
On December 30, 2013, the Chief Prosecutor of Georgia, Otar Partskhaladze, resigned from the office. The events that developed in connection with him, including the questions that arose about his criminal record and legal education, clearly demonstrated the importance of selecting the right candidate and of the responsibility of the officials responsible for the selection and appointment of the Chief Prosecutor – the Minister of Justice and the Prime Minister – in this process.
In accordance with Subparagraph A, Paragraph 3, Article 9 of the Law of Georgia on the Prosecutor’s Office, “The Chief Prosecutor shall organize and lead the activities of the Prosecutor’s Office. He/she shall be responsible for the activities of the Prosecutor’s Office”. Accordingly, the Chief Prosecutor should have a high professional and moral reputation. Otherwise, the process of administration of criminal justice will be damaged, and the public’s trust in the aforementioned agency will decrease further. Considering the aforementioned, it is necessary to study the biography, experience, and educational background of each candidate, as well as his/her vision of resolving the problems that exist in the Prosecutor’s Office and of the reforms to be implemented. It is important that the public know on the basis of what principles and values the new candidate for the office of the Chief Prosecutor is selected.
According to Paragraph 1, Article 9 of the Law on the Prosecutor’s Office, “The Chief Prosecutor’s Office shall be headed by the Chief Prosecutor who is appointed and dismissed by the Prime Minister upon the nomination of the Minister of Justice.” It is undisputed that the law grants the Minister of Justice special authority in selecting the candidate for the office of the Chief Prosecutor. Taking this into consideration, it is unfortunate that the Minister of Justice made the following statement on the First Channel of the Public Broadcaster: “The Prime Minister of Georgia is working on selecting the candidate for the office of the Chief Prosecutor. I’m not informed about which candidates may be under consideration.” Such a statement indicates that the executive branch attaches only formal importance to the participation of the Minister of Justice in the process of selection of the Chief Prosecutor, by which it diminishes the meaning of the law.
The law requires that the Minister of Justice assume personal responsibility for selecting the candidate for the office of the Chief Prosecutor. Joint participation of the Prime Minister and the Minister of Justice in the process of appointment of the Chief Prosecutor is a guarantee that the person appointed to this office will be morally and professionally suitable for this position. But the statement of the Minister of Justice makes it clear that, in spite of the requirement of the law, she is not involved in the process of selecting the candidate for the office of the Chief Prosecutor. All the aforementioned makes us think that the Prime Minister of Georgia intends to select the candidate for the position of the Chief Prosecutor on his own.
We call on the Minister of Justice and the Prime Minister of Georgia to act in accordance with the aforementioned norm of the Law on the Prosecutor’s Office and to show appropriate responsibility in the selection and appointment of the Chief Prosecutor.