MDF-ისა და GDI-ის ერთობლივი განცხადება საზოგადოებრივ მაუწყებელთან დაკავშირებით
მედიის განვითარების ფონდი, MDF და საქართველოს დემოკრატიული ინიციატივა, GDI შეშფოთებას გამოთქვამენ საზოგადოებრივი მაუწყებლის სამეურვეო საბჭოს დაკომპლექტებასთან დაკავშირებით შექმნილი ვითარების გამო. ის ფაქტი, რომ საპარლამენტო უმრავლესობამ კანონმდებლობით განსაზღვრული სამეურვეო საბჭოს 3 კანდიდატის ნაცვლად, მხოლოდ 1 წევრის ნომინორება მოახდინა, ხოლო საპარლამენტო სესიაზე მეურვეთა კანდიდატების ნახევარს მხარი არ დაუჭირა, ბადებს ლეგიტიმურ შეკითხვებს, თუ რამდენად ჰქონდა გაცნობიერებული საპარლამენტო უმრავლესობას მის მიერ შემოთავაზებული ახალი  მოდელის პრაქტიკული მხარე, როცა შესაბამისს საკანონმდებლო ცვლილებებს ამტკიცებდა.
აღნიშნული მოდელი მეურვეთა კანდიდატებზე შესაჯერებლად პოლიტიკურ ძალებს შორის კონსენსუსის მიღწევას ითვალისწინებს, რაც კანდიდატთა ნომინირებისა და კენჭისყრის შედეგების გათვალისწინებით, ამჯერად ვერ მოხერხდა. აღსანიშნავია ისიც, რომ კანონმდებლობა არ ითვალისწინებს მექანიზმს, რომელიც კანდიდატურების ნომინირებაზე უფლებამოსილ პირს დაავალდებულებდა, სრულად გამოეყენებინა  ეს დისკრეცია. თუმცა, კანონი (მუხლი 26.13) იძლევა იმის შესაძლებლობას, რომ უფლებამოსილმა სუბიექტებმა საკონკურსო კომისიის მიერ არჩეულ კანდიდატთაგან ერთი და იგივე კანდიდატი ორჯერ წარადგინონ.
იმედს გამოვთქვამთ, რომ ყველა პოლიტიკური სუბიექტი, პირველ რიგში კი საპარლამენტო უმრავლესობა პასუხისმგებლობით მოეკიდება მის მიერვე დეკლარირებულ საკანონმდებლო ინიციატივას არა მხოლოდ ნორმატიული განაცხადის, არამედ მისი პრაქტიკული განხორციელების თვალსაზრისითაც და მოძებნის გამოსავალს ამ ვითარებაში, რათა გამოირიცხოს ყოველგვარი აღქმა იმისა, რომ მმართველი გუნდი პროცესს პოლიტიკური მიზანშეწონილობის მიხედვით წარმართავს და გადაწყვეტილების მიღებისას უგულვებელყოფს მეურვეთა კანდიდატების პროფესიულ  უნარ-ჩვევებსა და საზოგადოებრივ რეპუტაციას.

A joint statement of the MDF and GDI in connection with the Public Broadcaster
The Media Development Foundation (MDF) and Georgian Democracy Initiative (GDI) express concern about the situation that has developed in connection with recruitment of members of the Board of Trustees of the Public Broadcaster. The fact that the parliamentary majority only nominated one candidate for the Board of Trustees, instead of three as required by law, and refused to support half of the candidates for the Board membership at the session of the Parliament raises legitimate questions as to how well the parliamentary majority had realized the practical aspect of the model it had proposed when it approved the corresponding legislative changes.
The aforementioned model envisages reaching a consensus among political forces regarding the candidates for trusteeship, which has not taken place this time, considering the results of the nomination of candidates and drawing of lots. It should also be noted that the legislation does not envisage a mechanism that would oblige a person responsible for nominating the candidates to use this discretion fully. However, the law (Article 26.13) allows the authorized subjects to nominate the same candidate from those selected by the Board of Trustees Selection Commission twice.
We express hope that all the political subjects, and, first of all, the parliamentary majority, will act responsibly in relation to their legislative initiative, by not only normative declaration, but also practical implementation, and find a way out of this situation. This would dispel the perception that the ruling team manages the process according to political expediency and neglects the professional skills and public reputation of the candidates for trusteeship when making decisions.