არასამთავრობო ორგანიზაციათა ერთობლივი განცხადება სოფელ სამთაწყაროში გუშინ განვითარებულ მოვლენებზე სახელმწიფოს მხრიდან დროული და ეფექტური რეაგირების განხორციელების აუცილებლობასთან დაკავშირებით
სოფელ სამთაწყაროში გუშინ განვითერებული მოვლენების თაობაზე არასამთავრობო ორგანიზაციები ერთობლივ განცხადებას აკეთებენ და ხელისუფლებას მოუწოდებენ სასწრაფოდ გადადგას ქმედითი ნაბიჯები ადგილობრივი მუსლიმების უსაფრთხოების უზრუნველყოფისა და კონფლიქტის დარეგულირების მიზნით.
როგორც მედია საშუალებებში გავრცელებული ვიდეო მასალა და მუსლიმთა თემიდან ჩვენს მიერ მიღებული ინფორმაცია ცხადყოფს, 2013 წლის 28 ივნისს, მუსლიმთა ტრადიციული ლოცვის (ჯუმა) დასრულების შემდეგ, ადგილბრივი მოსახლეობის გარკვეული ჯგუფი (დაახლოებით 200-მდე ადამიანი, რომლებიც თავს მიაკუთვნებენ ქრისტიანულ მრევლს) თავს დაესხა ადგილობრივი მუსლიმან სასულიერო პირის (ხოჯა), სულიკო ხოზრევანიძის სახლს და მის ოჯახს სოფლიდან გაძევებით, ჩაქოლვითა და გადაწვით ემუქრებოდა. აღნიშნული ჯგუფი შეიჭრა მისი სახლის ეზოში და ფიზიკური დაზიანება მიაყენა სულიკო ხოზრევანიძის მეუღლეს, ემინე ხოზრევანიძეს, რაზეც დაზარალებული ვიდეო მასალაში პირდაპირ უთითებს (http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Ci0yZtSKISE). სულიკო ხოზრევანიძის მიერ კახეთის საინფორმაციო ცენტის ჟურნალისტისთვის მიცემულ ინტერვიუში (http://ick.ge/articles/14818—–video.html) ვკითხულობთ: „[..] მივედით სალოცავად. არავის არაფერი არ უთქვამს. 6 საათის შემდეგ მოაწყდა ხალხი ჩემს სახლს, კარებამდე მოვიდნენ. იყო მუქარები, რომ გაგასახლებთ, ახლა კიდევ მითვლიან, რომ ხვალ საქონელს ნახირში ვერ გავუშვებ, წყალს არ მოგვცემენ, მაღაზიაში ვერ წავალთ. 24 საათში გასახლდითო.“ ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით პოლიციას ადგილზე არ დაუკავებია არცერთი სამართალდამრღვევი პირი. ქვემო ქართლის რეგიონის მუფტის, ჯემალ ადაძის მიერ ჩვენთვის მიცემული განმარტებით, დღეს, 29 ივნისს, რამდენიმე ადგილობრივი ქრისტიანი ისევ მივიდა სულიკო ხოზრევანიძესთან და ლოცვაში მონაწილეობა და სხვა სოფლებიდან მუსლიმი მლოცველების მიღება აუკრძალა. მუფტის განცადებითვე, განხორციელებული ძალადობის მუქარის გამო სულიკო ხოზრევანიძე იძულებული გახდა სოფლის მოსახლეობის მოთხოვნას დასთანხმებოდა.
როგორც დაზარალებული პირებისა და სოფლის რწმუნებულის, გულნარა ნადირაშვილის განცხადებები ცხადყოფს, ადგილობრივი ქრისტიანების აგრესიის მიზეზი გახდა ის ფაქტი, რომ ხოჯამ და მისმა შვილებმა პარასკევის ლოცვაში მონაწილეობა მიიღეს და ამ ლოცვას სხვა სოფლებიდან ჩამოსული მუსლიმი მლოცველები დაესწრნენ.
აღსანიშნავია, რომ 14 ივნისს, სოფელ სამთაწყაროში რეინტეგრაციის საკითხებში სახელმწიფო მინისტრის, ბატონი პაატა ზაქარეიშვილის ჩასვლისა და 24 მაისის შემდგომ ერთობლივი ლოცვის პირველი პრეცედენტის დაშვების შემდეგ, 28 ივნისი იყო პირველი შემთხვევა, როდესაც ერთობლივ ლოცვას ადგილობრივი მუსლიმები დაესწრნენ. კერძოდ, მიმდინარე პარასკევის ლოცვას სხვა სოფლებიდან ჩასული 6 და ადგილობრივი 4 მუსლიმი მლოცველი  ესწრებოდა.  მუფტის, ჯემალ ადაძის განმარტებით, სამთაწყაროში სამმართველოს წარმომადგენლების ჩასვლის მიზეზი ადგილობრივი მუსლიმების მხარდაჭერა და სამთწყაროში შექმნილი კონფლიქტის შემდეგ გაჩენილი შიშის დაძლევაა. აღსანიშნავია, რომ 21 ივნისს, პარასკევის ტრადიციულ ლოცვას მხოლოდ სხვა სოფლებიდან ჩასული მლოცვლები ესწრებოდნენ და მასში მონაწილოება არ მიუღიათ ადგილობრივი მუსლიმებს. მუფტის განმარტებით, ადგილობრივი მუსლიმების მიმართ მუდმივად აქვს ადგილი ზეწოლისა და მუქარის შემთხვევებს, რის გამოც ისინი თავს იკავებენ კოლექტიური ლოცვისგან. მათ შორის, 21 ივნისს, ერთობლივი ლოცვის დროს ადგილობრივი ქრისტიანები სამლოცველო სახლის მახლობლად გადაადგილდებოდნენ და მათგან მომდინარე აგრესიის თავიდან აცილების მიზნით, ადგილობრივი მუსლიმები ლოცვაზე არ გავიდნენ. ადგილობრივ მუსლიმებზე წეზოლის ფაქტს სამთაწყაროში მცხოვრები ერთ-ერთი მუსლიმი ქალბატონის განცხადებაც ადასტურებს, სადაც ის პირდაპირ უთითებს ადგილობრივი მუსლიმების მიმართ სოფლის მოსახლეობისა და სოფლის განმგებლის ზეწოლაზე.
(http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=EiNfW_H84t8&noredirect=1#at=52).
განვითარებული მოვლენები ადასტურებს, რომ სოფელ სამთაწყაროში რელიგიური კონფლიქტის კერა არსებობს და ადგილობრივი მუსლიმები ზეწოლისა და შევიწროების ქვეშ არიან. სოფლის ხოჯა, სულიკო ხოზრევანიძე და მისი ოჯახი კი მთელი ეს დროა მუქარის, შეურაცხყოფისა და აგრესიის მსხვერპლია. კონფლიქტის მიზეზები და ამ პროცესებში სახელმწიფოს როლის თაობაზე დეტალური შეფასებები წარმოადგენილია წინა პერიოდში ჩვენს მიერ გაკეთებულ  ერთობლივ განცხადებებში (http://gyla.ge/geo/news?info=1590http://gyla.ge/geo/news?info=1613)
შექმნილი მწვავე სიტუაცია, სახელმწიფოს აკისრებს ვალდებულებას გადადგას დროული და ქმედითი ზომები ადგილობრივი მუსლიმების უსაფრთხოების უზრუნველყოფისა და კონფლიქტის დარეგულირების მიზნით. სხვა შემთხვევაში არსებობს რისკები, რომ კონფლიქტი შეიძლება უფრო გაღრმავდეს და ის სხვა მსგავსი ტიპის დასახლებებშიც გავრცელდეს. ყოველივე ზემოთქმულიდან გამომდინარე მიგვაჩნია რომ:
- საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ და საქართველოს მთავარ პროკურატურამ, დროულად უნდა მოახდინონ ყველა იმ დანაშაულის გამოძიება, რომელიც სოფელ სამთაწყაროში 24 მაისის შემდეგ გამოიკვეთა და პასუხისმგებლობა დაეკისროს ყველა შესაბამის სამართალდამრღვევ პირს. ამ მიმართებით განსაკუთრებით ყურადსაღებია 28 ივნისს სულიკო ხოზრევანიძის ოჯახზე თავდახმის, მუქარისა და მისი მეუღლის ფიზიკური დაზიანების ინციდენტი, რომელიც სავარაუდოდ შეიცავს მუქარის (სისხლის სამართლის კოდექსის 151-ე მუხლი), რელიგიური წესის აღსრულებისთვის უკანონოდ ხელის შეშლის (სსკ-ის 155-ე მუხლი),დევნის (სსკ-ის 156-ე მუხლი), ბინის ან სხვა მფლობელობის ხელშეუხებლობის დარღვევისა (სსკ-ის 160-ე მუხლი) და ხულიგნობის (სსკ-ის 239-ე მუხლი) ნიშნებს. ჩადენილი ქმედებების სამართლებრივი შეფასების დროს ხაზი უნდა გაესვას სისხლის სამართლის კოდექსის 53-ე მუხლის მე-3მუხლის გამოყენების მნიშვნელობას, რომელიც რელიგიური ნიშნით შეუწყნარებლობის მოტივით ჩადენილ დანაშაულს დამამძიემებელ გარემოებად მიიჩნევს.
-  საქართველოს შინაგან საქმეთა სამინისტრომ უნდა გააძლიეროს საზოგადოებრივი წესრიგის უზრუნველყოფს ღონისძიებები სოფელ სამთაწყაროში და სამართალდარღვევის გამოვლენის შემთხვევაში დროულად აღკვეთოს ასეთი ფაქტი და პასუხისგებაში მისცეს სამართალდამრღვევი პირები. ამასთან აუცილებელია, მიღებულ იქნას დაცვის სპეციალური ზომები სულიკო ხოზრევანიძის ოჯახის მიმართ, რომელიც ამჟამადაც იმყოფებოდა ზეწოლისა და მუქარის ქვეშ;
- სახელმწიფომ დროული რეაგირება უნდა მოახდინოს ადგილობრივი ხელისუფლების წარმომადგენლების ქმედებაზე, რომლებიც კონფლიქტის მხარეებად გვევლინებიან და თავისი ქმედებებით აშკარად სცდებიან  საკუთარი კომპეტენციის ფარგლებს;
- სამართლიანობისა და რელიგიის თავისუფლების პატივისცემის პრინციპებზე დაფუძნებით, საქართველოს მთავრობამ დროულად უნდა შეიმუშავოს ერთიანი პოლიტიკა რელიგიური კონფლიქტების დარეგულირების მიზნით.

A joint statement of NGOs regarding the necessity for the State to respond in a timely manner and effectively to the events that took place yesterday in the village of Samtatskaro
NGOs make a joint statement about the events that took place yesterday in the village of Samtatskaro and call on the authorities to take effective steps immediately to ensure the safety of the local Muslims and to regulate the conflict.
As made clear by the video footage disseminated by media outlets and by the information we received from the Muslim community, on June 28, 2013, after the traditional prayer of the Muslims (Jummah) was over, a group of the local population (about 200 people who identify themselves as members of the Christian parish) attacked the house of a local Muslim clergyman (Hoca), Suliko  Khozrevanidze, threatening his family with expulsion from the village, stoning, and burning of the house. The aforementioned group invaded the yard of Suliko Khozrevanidze’s house and physically assaulted his wife, Emine Khozrevanidze, to which the victim directly indicates in the video footage (https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Ci0yZtSKISE). The interview given by Suliko Khozrevanidze to a journalist of the Information Center of Kakheti reads: “We went there to pray. No one said anything to us. After 6 o’clock, people rushed to my house; they came right to the door. They threatened us with eviction, and now they have sent me word that I won’t be able to send the cattle to the pasture tomorrow, that they won’t let us use water, and that we won’t be able to go out to a shop. They are telling us to move away from here within 24 hours.” According to the information at our disposal, the police did not detain a single offender on the ground. As the Mufti of the Qvemo Kartli region, Jemal Adadze, has explained to us, today, on June 29, several local Christians spoke to Suliko Khozrevanidze again and prohibited him from taking part in the prayer and receiving Muslim worshippers from other villages. According the Mufti, due to the threats of violence that were made, Suliko Khozrevanidze was forced to agree with the demand of the village population.
As made clear by the statements of the victims and the village trustee, Gulnara Nadirashvili, the aggression of the local Christians was caused by the fact that the Hoca and his sons took part in the Friday prayer and this prayer was attended by Muslim worshippers who had come from other villages.
It should be noted that since June 14, when the State Minister for Reintegration, Mr. Paata Zakareishvili, visited the village of Samtatskaro, and May 24, when the first precedent of a joint prayer was allowed, May 28 was the first occasion when the joint prayer was attended by local Muslims. Specifically, the last Friday prayer was attended by six Muslim worshippers who had come from other villages and four local Muslim worshippers. According to the Mufti, Jemal Adadze, the representatives of the administration had come to Samtatskaro to support the local Muslims and to overcome the fear that had arisen after the conflict. It should be noted that the traditional Friday prayer of June 21 was attended only by worshippers who had come from other villages and the local Muslims had not taken part in it. As the Mufti explains, the local Muslims were permanently subjected to pressure and threats, due to which they refrained from taking part in the joint prayer. At the time of the joint prayer on June 21, the local Christians were near the house of worship and, to avoid their aggression, the local Muslims did not attend the prayer. That the local Muslims were subjected to pressure is also confirmed by one of the Muslim ladies living in Samtatskaro who directly indicates to a fact of pressure on the local Muslims by the population and the village administrator.
(https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=EiNfW_H84t8&noredirect=1#at=52)
The events that have developed confirm that there is a hotbed of religious conflict in the village of Samtatskaro and that the local Muslims are under pressure and oppression. And the Hoca of the village, Suliko Khozrevanidze, and his family have been victims of threats, insults, and aggression all this time. The causes of the conflict and detailed assessments of the role of the State in these processes are presented in joint statements that we made previously.
(http://gyla.ge/eng/news?info=1592; http://gyla.ge/eng/news?info=1616)
The existing grave situation obliges the State to take timely and effective steps to ensure the safety of the local Muslims and to regulate the conflict. Otherwise, there are risks that the conflict will deepen further and spread to other settlements of this type. Based on all the aforementioned, we believe that:
- The Ministry of Internal Affairs of Georgia and the Office of the Chief Prosecutor of Georgia must investigate all the crimes that have become known in the village of Samtatskaro since May 24 in a timely manner and hold all the offenders responsible. In this respect, the incident that involved the attack and threats against Suliko Khozrevanidze’s family and the physical assault on his wife is particularly noteworthy. This incident presumably contains signs of threatening (Article 151 of the Criminal Code of Georgia), illegal interference into performing religious rite (Article 155 of the CCG), persecution (Article 156 of the CCG), encroachment upon inviolability of house or other possession (Article 160 of the CCG), and hooliganism (Article 239 of the CCG). When making a legal assessment of the acts that were committed, it is necessary to emphasize the importance of Paragraph 31 of Article 53 which considers the commission of a crime with the motive of religious intolerance as an aggravating circumstance;
- The Ministry of Internal Affairs of Georgia must intensify measures for ensuring public order in the village of Samtatskaro and, in the case of identifying an offence, prevent such a fact in a timely manner and hold the offenders responsible. At the same time, it is necessary to take special measures to protect Suliko Khozrevanidze’s family who are still threatened and under pressure;
- The State must respond in a timely manner to actions of representatives of the local government who are parties to the conflict and obviously exceed the limits of their competence with their actions;
- The Government of Georgia must develop a unified policy with the aim of regulating religious conflicts on the basis of the principles of justice and freedom of religion.