საქართველოს სასამართლო სისტემა 2023
საქართველოს დემოკრატიულმა ინიციატივამ (GDI) მოამზადა ანგარიში 2023 წლის განმავლობაში ქართული მართლმსაჯულების სისტემაში მიმდინარე მოვლენების შესახებ.
ანგარიში მოიცავს ვენეციის კომისიისა და ევროპული კომისიის დასკვნებს სასამართლო რეფორმის შესახებ, ასევე მოსამართლეთა სანქცირებას, მართლმსაჯულების სისტემაში საკვანძო პოზიციებზე საზოგადოებისთვის ნაცნობი სახეების დაბრუნებას, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს საქმიანობასა და მის მიერ მიღებულ მნიშვნელოვან გადაწყვეტილებებს.
2023 წელს, საქართველოს  ევროინტეგრაციის ფონზე პრიორიტეტულ საკითხს წარმოადგენს ეფექტური მართლმსაჯულების რეფორმის ჩატარება. სამწუხაროდ, ევროპული კომისიის შეფასებით ამ მიმართულებით საქართველოს შეზღუდული პროგრესი აქვს. ამასთანავე, აშშ- სახელმწიფო დეპარტამენტმა სანქცია დაადო სამ მოქმედ და ერთ ყოფილ მოსამართლეს. აღნიშნული საკითხის გამოსაძიებლად საგამოძიებო კომისიის შექმნის პროცედურა სამჯერ ჩავარდა.
ნაცნობი სახეები დაბრუნდნენ დამოუკიდებელი ინსპექტორის, იუსტიციის უმაღლესი სკოლის დამოუკიდებელი საბჭოსა და საპროკურორო საბჭოს წევრთა პოზიციებზე. მრავალწლიანი პაუზის შემდგომ, მნიშვნელოვანი დაძაბულობის ფონზე, დაინიშნა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს 5 ახალი არამოსამართლე წევრი. მიუხედავად ახალი წევრების დანიშვნისა საბჭოში კვლავ არ ისმის განსხვავებული აზრი.
2023 წელს სასამართლო სისტემას შეემატა 1 ახალი მოსამართლე, ხოლო 33 უვადოდ, კანონით დადგენილი ასაკის მიღწევამდე გადაინიშნა. 8 მოსამართლე გათავისუფლდა დაკავებული თანამდებობიდან, მათ შორის  ნინო გიორგაძე, რომელსაც გამოსაცდელი ვადის ამოწურვის შემდგომ უვადოდ განწესებაზე უარი ეთქვა.
იუსტიციის უმაღლესი საბჭო კვლავ აგრძელებს სხდომათა გადადების მავნე პრაქტიკას. 2023 წელს გამოცხადებული 71 სხდომიდან ჩატარდა მხოლოდ 33. აქედან 20- არ ესწრებოდა საბჭოს თავმჯდომარე ნინო ქადაგიძე. ამასთანავე, საბჭოს მიერ უკვე 6 თვეა არ ქვეყნდება სხდომებზე მიღებული გადაწყვეტილებები.

Georgian Democracy Initiative (GDI) has compiled a comprehensive report on the state of the Georgian judiciary in 2023.
This report not only synthesizes insights from esteemed bodies like the Venice Commission and the European Commission concerning judicial reform but also scrutinizes critical issues such as the disciplining of judges, the resurgence of familiar figures in key justice system positions, the activities of the High Council of Justice, and the significant decisions it has undertaken.
Given Georgia's aspiration to join the EU, effective justice reform stands out as a priority. However, the European Commission's evaluation suggests that Georgia has made limited progress in this direction. Furthermore, the U.S. State Department has imposed sanctions on three current judges and one former judge, with attempts to establish an investigative commission on this matter failing three times.
The reemergence of familiar figures in crucial roles, including the Independent Inspector, the Independent Council of the High School of Justice, and members of the Prosecutor's Council, has raised concerns. Despite the addition of five new non-judge members to the High Council of Justice after a prolonged pause, the absence of dissenting opinions within the council remains conspicuous.
In terms of judicial appointments, 2023 witnessed the addition of one new judge, with 33 judges appointed for life until reaching the legal age. The release of eight judges, including Nino Giorgadze, who was denied a lifelong appointment after the probationary period, marked significant developments.
The High Council of Justice's persistent practice of postponing sessions is highlighted, with only 33 out of 71 scheduled meetings in 2023 taking place. The Chairman of the Council, Nino Kadagidze, was absent from 20 sessions. Additionally, the Council has refrained from publishing decisions made in the last six months.
For a more in-depth exploration of these critical issues and others, please refer to the complete version of the report.