ხელმომწერი არასამთავრობო ორგანიზაციები განსაკუთრებულ შეშფოთებას გამოვხატავთ 2014 წლის 7 თებერვალს მოქალაქე გია გორგაძის ირგვლივ განვითარებული მოვლენების გამო.
მიგვაჩნია, რომ ჩვენს განცხადებაში მოყვანილი ფაქტები დაუყოვნებლივ უნდა იქნეს ობიექტურად და სრულყოფილად გამოძიებული, რათა განხორციელდეს ეფექტური რეაგირება იმ საგანგაშო ინფორმაციაზე, რაც უკავშირდება მოწმის მიმართ სამართლადამცავი ორგანოების მიერ განხორციელებულ სავარაუდო ზეწოლას. იმავდროულად, კიდევ ერთხელ შევახსენებთ ხელისუფლების ორგანოებს, რომ სამართალდამცავებს არ აქვთ უფლება, სასამართლო აქტის გარეშე პირი იძულებით მიიყვანონ დასაკითხად და მოვუწოდებთ მკაცრად დაიცვან კანონის აღნიშნული ნორმა. გარდა ამისა ეს ფაქტები, კიდევ ერთი თვალსაჩინო მაგალითია იმისა, თუ რამდენად მძლავრი იარაღია სამართალდამცავთა ხელში მოწმის დაკითხვის არსებული მექანიზმი. აღსანიშნავია, რომ მოწმის დაკითხვის ახალი წესის ამოქმედება, როდესაც მოწმე მხოლოდ სასამართლოს წინაშე მისცემს ჩვენებას, სწორედ სამართალდამცავი ორგანოების დაჟინებული მოთხოვნის შედეგად გადავადდა, კიდევ 2 წლით.
გავრცელებული ინფორმაციით, 2014 წლის 7 თებერვალს, გია გორგაძე დაუკავშირდა ბაჩანა ახალაიას ადვოკატ გიორგი ონიანსა და მეუღლე ანი ნადარეიშვილს და მოითხოვა მათთან შეხვედრა. როგორც გიორგი ონიანი და ანი ნადარეიშვილი ადასტურებენ, აღნიშნული პირი აცხადებდა, რომ ბაჩანა ახალაიას წინააღმდეგ ჩვენება მიაცემინეს ზეწოლით, რის შესახებაც სურდა ინფორმაცია მიეწოდებინა ჟურნალისტებისა და საზოგადოებისათვის.
იმავე დღეს 4 საათზე დაგეგმილ პრესკონფერენციაზე მისვლისთანავე, გია გორგაძე სამართალდამცავებმა იძულებით წაიყვანეს, რის გამოც პრესკონფერენციის ჩატარება ვეღარ მოახერხა. ოფიციალურ მიზეზად საგამოძიებო ორგანოს მხრიდან დაასახელდა ის ფაქტი, რომ მას ოჯახი ეძებდა.
გავრცელებული ინფორმაციით აღნიშნული ფაქტის შემდეგ გია გორგაძე 5 საათის მანძილზე პროკურატურაში იმყოფებოდა. პროკურატურის განცხადებით, მისი პროკურატურაში იძულებით მიყვანა განპირობებული იყო მისი გაუჩინარების საქმეზე დაკითხვის მოტივით. აღსანიშნავია, რომ გია გორგაძესთან არ შეუშვეს ახალგაზრდა იურისტთა ასოციაციის ადვოკატი, რომელიც 3 საათის განმავლობაში ელოდებოდა მასთან შეხვედრას. პროკურატურის ვერსიით თავად გორგოძემ არ ისურვა ადვოკატთან შეხვედრა, თუმცა მიგვაჩნია, რომ ასეთ შემთხვევაში ადვოკატს უნდა მიეცეს კლიენტთან შეხვედრის საშუალება და თავად კლიენტის უარი ადვოკატის მომსახურების შესახებ ნაკლებ შეკითხვას დატოვებდა საზოგადოებაში.
დაკითხვიდან გამოსულმა გორგაძემ რამდენიმე ტელეკომპანიის წარმომადგენელთან განცხადება გააკეთა და უარყო პრესკონფერენციაზე გასაკეთებელი განცხადების დაანონსებული შინაარსი.
ეს არ არის პირველი შემთხვევა როდესაც არასამთავრობო ორგანიზაციები პროტესტს გამოვხატავთ იმასთან დაკავშირებით, რომ სამართალდამცავი ორგანოების წარმომადგენელთა მიერ ხდება კანონის მოთხოვნათა უგულებელყოფა. სამართალდამცავებს არ აქვთ უფლება, სასამართლო აქტის გარეშე პირი იძულებით მიიყვანონ დასაკითხად. სამწუხაროდ, საპირისპიროდ ამისა, პროკურატურა ცდილობს საზოგადოება შეცდომაში შეიყვანოს და სასამართლო ბრძანების გარეშე მოწმის იძულებითი მიყვანა კანონიერ და ჩვეულებრივ მოვლენად წარმოაჩინოს.
დამაჯერებლობას მოკლებულია არგუმენტი, რომ გია გორგაძის სამართალდამცავ ორგანოში იძულებითი წაყვანა (რაც ცალსახად უკანონო ხასიათს ატარებდა), მის თითქოს და გაუჩინარებას უკავშირდებოდა. ზემოაღნიშნული ფაქტები აჩენს საფუძვლიან ეჭვს, რომ სამართალდამცავთა ქმედებები მიზნად ისახავდა იმას, რომ ბრალდების მთავარ მოწმეს საზოგადოებისთვის არ მიეწოდებინა ინფორმაცია თავდაპირველი დაკითხვის დროს მასზე განხორციელებული ზეწოლის შესახებ.

The undersigned NGOs express serious concern over the events that unfolded around Mr Gia Gorgadze on February 7.
The facts touched upon in this statement must be immediately and thoroughly investigated so that the alarming information of pressure exerted by law enforcement authorities upon this key witness would be effectively reacted upon. We also would like to remind the authorities that they do not have right to forcefully present a person for interrogation without prior permit of a judge and call upon them to strictly follow requirements of the law. In addition, these facts once again illustrate how the existing mechanisms of interrogation of witnesses can be abused by the law enforcement. It has to be noted that enactment of the new rule of interrogation of witnesses – when it would only be possible to conduct the interrogation in court – was postponed for two more years due to insistence of the law enforcement agencies.
Mr Gorgadze reportedly contacted lawyer of Mr Bachana Akhalaia, Mr Giorgi Oniani as well as Mr Akhalaia’s wife Ani Nadareishvili on February 7 and requested a meeting. According to Mr Oniani and Ms Nadareishvili, Mr Gorgadze had informed that he had been forced to testify against Mr Akhalaia and wished to inform the media and the public on this matter.
Immediately upon arrival to the press conference scheduled for 4pm of the same day, Mr Gorgadze was forcefully taken away by the law enforcers. As a result, the press conference could not be held. The investigative agency involved claimed the reason being that Mr Gorgadze “was at large in his family.”
According to media reports, Mr Gorgadze spent next five hours in the Chief Prosecutor’s Office. The latter then stated that his delivery was caused by the necessity to question Mr Gorgadze on the fact of “his own disappearance.” It has to be mentioned that a lawyer from the Georgian Young Lawyers’ Association – who was waiting outside for three hours – was not allowed access to Mr Gorgadze. The Prosecution claimed Mr Gorgadze himself refused the services of the lawyer. It is our belief, however, that in such cases lawyers should be granted access and the client’s personal refusal would have generated less question marks.
As Mr Gorgadze emerged from the interrogation, he made statements in direct conflict to content of his planned press conference.
This is not the first instance in which Georgian NGOs protest conduct of the law enforcement agencies. They – again – have no legal right to forcefully interrogate anyone without prior court permit. The Chief Prosecutor’s Office is now trying to mislead the public and present forceful presentation of a person for interrogation as a usual norm of the law – which it is not. The argument that the forceful delivery of Mr Gorgadze to the Chief Proseutor’s Office (which was clearly illegal) was caused by his alleged disappearance is not convincing. The above facts generate a reasonable doubt that the conduct of the law enforcement agencies aimed at Mr Gorgadze not informing the public on pressure exerted upon him during prior interrogations.