კოალიცია იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს დაკომპლექტების პროცესის შეჩერებას ეხმიანება
მიმდინარე წლის 22 ივლისს, თბილისის საქალაქო სასამართლოს მოსამართლე, ლიელა ფოლადიშვილმა შეაჩერა საქართველოს პრეზიდენტის განკარგულება კახა წიქარიშვილის, იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრად დანიშვნის შესახებ. სასამართლოს მიერ პრეზიდენტის გადაწყვეტილების მოქმედების შეჩერება უხეშად არღვევს საქართველოს კონსტიტუციით გარანტირებულ ხელისუფლების დანაწილების პრინციპს  და სასამართლო ხელისუფლების თვითლუსტრაციის მორიგი, საგანგაშო ფაქტია. მომხდარი ინციდენტი კარგად აჩვენებს კლანის მიერ მართლმსაჯულების სისტემის საკუთარი ინტერესებისთვის გამოყენებას და სასამართლო ხელისუფლების ძირითადი ორგანოების პერსონალის რეფორმის აუცილებლობის დამატებითი მტკიცებულებაა
ბოლო წლებში სასამართლო ხელისუფლების მიერ მიღებული საკადრო გადაწყვეტილებები, მათ შორის, პარლამენტის მიერ იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს წევრების არჩევაუზენაესი სასამართლოს მოსამართლეთა კონკურსი  და 2024 წლის მოსამართლეთა კონფერენციის შედეგები,  ცხადყოფს, რომ კლანის მიზანია მართლმსაჯულების ძირითადი ორგანოების სრულად მისდამი ლოიალური კადრებით შევსება. აღნიშნულის კიდევ ერთი დადასტურებაა იუსტიციის უმაღლესი საბჭოს დაკომპლექტების პროცესის შეჩერება. აღსანიშნავია, რომ ეს არ არის მართლმსაჯულების კლანის მიზნების მისაღწევად ინსტრუმენტალიზაციის პირველი შემთხვევა - 2024 წელს, მათ შორის, ლევან მურუსიძემ და მიხეილ ჩინჩალაძემ, სასამართლოს მეშვეობით მათი ქონების შემოწმების პროცესი შეაჩერეს.
ამ ფონზე ნათელია, რომ მმართველი პარტიის წინააღმდეგობა მართლმსაჯულების  პრობლემების გამოკვლევისა და კეთილსინდისიერების შემოწმების ექსტრაორდინალური პროცედურის მიმართ კლანის მხარდაჭერის მორიგი აქტია. ნიშანდობლივია, რომ კეთილსინდისიერების შემოწმების მექანიზმის გამოყენება არის საქართველოს ევროკავშირში ინტეგრაციისთვის გადასადგმელი ერთ-ერთი ნაბიჯი, რომლის დისკრედიტაციას მრავალმხრივი მეთოდებით ცდილობს მმართველი პარტია
სამართლიანი და თანასწორი საზოგადოებრივი ცხოვრების წესის დამკვიდრებისთვის საქართველოს სჭირდება დამოუკიდებელი და მიუკერძოებელი მართლმსაჯულება. ამისთვის, აუცილებელია მართლმსაჯულების ფუნდამენტური (როგორც ინსტიტუციური, ისე პერსონალის) რეფორმა

Coalition Reacts to the Suspension of a High Council of Justice Member’s Appointment Process
On July 22, Liela Poladishvili, a Tbilisi City Court Judge suspended the President's decree appointing Kakha Tsikarishvili as a member of the High Council of Justice. The suspension of the President's decision by the court largely violates the principle of separation of powers guaranteed by the Constitution of Georgia. This action is another alarming example of the judicial administration revealing its true nature. It is a manifestation of how the Clan leverages the justice system for its ends and is additional evidence of a pressing need for personnel reform within key judicial institutions.
Recent judicial appointments, including the election of High Council of Justice members by Parliament, the selection process of Supreme Court judges, and the outcomes of the 2024 Conference of Judges, reveal the Clan's intention to place loyal individuals in key judicial positions. The suspension of the appointment of a High Council of Justice member reconfirms this trend. This is not the first instance when the Clan has weaponized the judiciary in pursuit of its interests. As an example, in 2024, Levan Murusidze and Mikheil Chinchaladze stopped the process of inspecting judges' assets through a court order.
In this context, it is clear that the ruling party's opposition to investigating problems within the justice system and conducting extraordinary integrity checks is yet another manifestation of its support for the Clan. Integrity checks are a vital step toward Georgia's integration into the European Union. Yet, the ruling party is employing various methods to discredit this process.
Georgia needs an independent and impartial judiciary to ensure fairness and equality in public life. This need can only be addressed through fundamental judicial reform, both at the institutional and personnel levels.