“ბანკი ქართუს“ უსაფუძვლო (SLAPP) სარჩელი ტელეკომპანია პირველისა და მის ჟურნალისტების წინააღმდეგ
ოლიგარქ, ბიძინა ივანიშვილთან დაკავშირებული “ბანკი ქართუ” თბილისის საქალაქო სასამართლოში ტელეკომპანია პირველისა და მისი ჟურნალისტების,  ნოდარ მელაძისა და მაკა ანდრონიკაშვილის წინააღმდეგ დავობს. “ბანკი ქართუ” ითხოვს ტელეკომპანიის ეთერში გაჟღერებული ინფორმაციის ცილისწამებად ცნობასა და შესაბამისი  განცხადებების უარყოფას.
მიგვაჩნია, რომ გავლენიანი პირების მიერ ცილისწამების საფუძვლით მედიის წინააღმდეგ დაწყებული უსაფუძლო დავები საგანგაშო ხასიათს იღებს. ვთვლით, რომ მსგავსი ტენდენცია უნდა შეფასდეს როგორც სასარჩელო მექანიზმის ბოროტად გამოყენება, რომელიც მიზნად ისახავს სამოქალაქო საზოგადოების დაშინების გზით სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების უკანონო შეზღუდვას (ე.წ SLAPP სარჩელები). ხელისუფლების წარმომადგენლების მხრიდან უსაფუძვლო სარჩელების შეტანისა და სასამართლოს მხრიდან მათ სასარგებლოდ მიღებული გადაწყვეტილებების ტენდენცია ქმნის განსაკუთრებით საშიშ პრეცედენტებს.  სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლებას აქცევს მართლმსაჯულების ობიექტად, რაც არსებითად უშლის ხელს მედიის წარმომადგენლების საქმიანობას და ქმნის „მსუსხავ ეფექტს“ გამოხატვის თავისუფლებისათვის.
აღსანიშნავია, რომ სასამართლო გადატვირთულობის გავრცელებული პრობლემის მიუხედავად, სასამართლომ “ბანკი ქართუს” სარჩელის განხილვა უჩვეულოდ სწრაფი ტემპით დაიწყო.  პირველი სხდომა თბილისის საქალაქო სასამართლოში 2023 წლის 19 მაისს, სარჩელის შეტანიდან 2 თვეში გაიმართება (სხდომის თარიღი შესაგებლის წარდგენიდან 4 დღეში ჩაინიშნა).
სადავოდ გამხდარ ერთ-ერთ სიუჟეტში გაჟღერებულია იმ ადამიანების ისტორიები, ვინც „ბანკი ქართუდან“ სესხი აიღო, ხოლო სესხის ხელშეკრულებით ნაკისრი ვალდებულებების შეუსრულებლობის გამო, მსესხებლების ნაწილმა ქონება დაკარგა ან გაკოტრების პირას მივიდა. რაც შეეხება სადავოდ გამხდარ მეორე სიუჟეტს, მასში საუბარია საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებაზე „ბანკი ქართუს“ დაჯარიმების შესახებ და იმ გარემოებებზე, რაც საფუძვლად დაედო ეროვნული ბანკის გადაწყვეტილებას.
მიუხედავად იმისა, რომ სიუჟეტები, ერთი მხრივ, სრულად გადმოსცემდა მსესხებლების მიერ გაზიარებულ ისტორიებს და მათ ურთიერთობას ბანკთან, ხოლო, მეორე მხრივ, ის ეყრდნობოდა საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ მიღებულ გადაწყვეტილებას, მოსარჩელის აზრით, გაჟღერებული ინფორმაცია არის ცილისწამება და ლახავს მის საქმიან რეპუტაციას.
რეალურად, არც სიუჟეტიდან და არც საქმეში არსებული მასალებიდან არ იკვეთება განცხადებების ცილისწამებად დაკვალიფიცირების რომელიმე საფუძველი. მეტიც, სიუჟეტიდან აშკარა ხდება, რომ მასში გაჟღერებულია საჯარო წყაროებში არსებული ინფორმაციისა და რესპოდენტების ისტორიების საფუძველზე გაკეთებული შეფასებები, რომელთა უარყოფის მოთხოვნაც კანონით დაუშვებელია. ამასთან, საქმეში არ არის წარმოდგენილი მტკიცებულებები, რომლებიც მიუთითებდა გაჟღერებული ინფორმაციის სიმცდარეზე, რაც გვაფიქრებინებს იმას, რომ მოსარჩელის მიზანი არა თავისი უფლებების აღდგენა, არამედ მედიის წარმომადგენლების სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების უსაფუძვლოდ შეზღუდვაა.
საყურადღებოა, რომ ეს არ არის პირველი შემთხვევა, როდესაც ოლიგარგთან დაკავშირებული პირები ან ინსტიტუტები მიმართავენ სასამართლოს სიტყვისა და გამოხატვის თავისუფლების შესაზღუდად. კრიტიკული მედიის წინააღმდეგ დეფამაციურმა სარჩელებმა ბოლო ორი წლის განმავლობაში სისტემური ხასიათი მიიღო, რასაც ხშირ შემთხვევაში საფუძვლად ხელისუფლებისა და მასთან დაკავშირებული პირების სხვა გავლენიანი პირების წინააღმდეგ გაკეთებული კრიტიკული განცხადებები უდევს. საყურადღებოა, რომ  ასეთი სარჩელის სამიზნეები ძირითადად კრიტიკული მედიის წარმომადგენლები ხდებიან („მთავარი არხი“, „ტვ პირველი“, „ფორმულა“). მაგალითად, „ტელეკომპანია პირველს“, „ბანკი ქართუს“ გარდა, სასამართლოში უჩივის თბილისის მერი კახა კალაძე, აჭარის ავტონომიური რესპუბლიკის ფინანსთა და ეკონომიკის მინისტრი ჯაბა ფუტკარაძე, საქართველოს თავდაცვის მინისტრი ჯუანშერ ბურჭულაძე და სხვა გავლენიანი პირები.
ასევე, საგანგაშოა საერთო სასამართლოების მიდგომაც SLAPP სარჩელების მიმართ. მოსამართლეები ხშირ შემთხვევაში უგულებელყოფენ იმ საფრთხეებს, რომლებიც თან ახლავს მსგავს დავებს სამოქალაქო ჩართულობისა და საზოგადოებრივი კონტროლისთვის. მოსამართლეები ამ სარჩელებს უჩვეულოდ სწრაფი ტემპით განიხილავენ და აკმაყოფილებენ. მიგვაჩნია, რომ სასამართლოების მსგავსი დამოკიდებულება რიგი მიზეზებით შეიძლება იყოს გამოწვეული - მათ შორის, მართლმსაჯულებაში არსებული სისტემური პრობლემებით.
ტელეკომპანია „პირველისა“ და ჟურნალისტების, ნოდარ მელაძისა და მაკა ანდრონიკაშვილის, ინტერესებს სასამართლოში GDI იცავს.

Cartu Bank, associated with the oligarch Bidzina Ivanishvili, is currently embroiled in a legal dispute at the Tbilisi City Court against TV Company Pirveli and its journalists, Nodar Meladze and Maka Andronikashvili. Cartu Bank is seeking to have the information aired by the TV company recognised as defamatory and is requesting the dismissal of the pertinent statements.
We believe that groundless disputes initiated by influential individuals against the media on grounds of defamation are concerning. We contend that this pattern should be viewed as an abuse of the legal system, to unlawfully curtail freedom of speech and expression through the intimidation of civil society, often referred to as "SLAPP lawsuits." The trend of government officials filing groundless lawsuits and obtaining court rulings in their favour sets particularly dangerous precedents. This effectively transforms freedom of speech and expression into a subject of legal action, hampering the work of media professionals and giving rise to a chilling effect on freedom of expression.
It should be noted that despite the widespread problem of court congestion, the court began processing Cartu Bank’s lawsuit unusually swiftly. The initial session is scheduled to take place at the Tbilisi City Court on May 19, 2023, which is only 2 months after the lawsuit was filed (the hearing date was set only 4 days after the pleadings were submitted).
In one of the disputed TV news, the stories of people who took a loan from Cartu Bank were told, and due to non-fulfilment of the obligations under the loan agreement, some of the borrowers lost their property or came to the brink of bankruptcy. The second contentious story addressed the National Bank of Georgia's decision to impose a fine on Cartu Bank and the circumstances that underpinned the National Bank's determination.
While these stories effectively conveyed the experiences of the borrowers and their interactions with the bank, they were also grounded in the National Bank of Georgia's decision. However, according to the plaintiff, the published information is defamatory and injurious to the business's reputation.
In fact, neither the narrative nor the materials in the case provide any grounds for categorising the statements as defamatory. Furthermore, it is evident from the account that it represents evaluations formed based on publicly available information and the accounts of the interviewees, the denial of which is not permissible under the law. However, the case lacks any evidence indicating the falseness of the information, leading us to conclude that the plaintiff's objective is not to protect their rights but rather to unjustifiably curtail the freedom of speech and expression of media professionals.
It is worth mentioning that this is not the first instance of individuals or institutions linked to the oligarch resorting to legal action to curtail freedom of speech and expression. Over the past two years, defamation lawsuits against critical media outlets have become a systematic occurrence, often rooted in critical remarks made about the government and associated influential figures. It is noteworthy that these lawsuits primarily target individuals from critical media outlets such as Mtavari Arkhi, TV Pirveli and Formula. For instance, in addition to the case of TV Pirveli and Cartu Bank, prominent figures like the Mayor of Tbilisi, Kakha Kaladze, the Minister of Finance and Economy of the Autonomous Republic of Ajara, Jaba Putkaradze, and the Minister of Defense of Georgia, Juansher Burchuladze, have addressed the courts with SLAPP lawsuits.
The common courts' approach to SLAPP lawsuits is also alarming. Judges often ignore the dangers inherent in such disputes to civic engagement and public scrutiny. Judges hear and deliver decisions in these lawsuits at an unusually fast pace. We believe, such an approach by the courts could be influenced by several factors- systemic problems within the justice system among them.
GDI provides legal representation for TV Pirveli and journalists Nodar Meladze and Maka Andronikashvili in the court.