ბოლო დღეების მანძილზე დედაქალაქის მასშტაბით შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ ჩატარდა რამდენიმე რეიდი, რამაც საზოგადოების ნაწილის ყურადღება და აღშფოთება გამოიწვია. აღნიშნული ღონისძიების დროს სისტემატურად ხდებოდა როგორც ქვეითად მოსიარულე მოქალაქეთა, ასევე ავტოსატრანსპორტო საშუალებების გაჩერება და ჩხრეკა, მოქალაქეთა პირადი დოკუმენტაციის შემოწმება. გავრცელებული ინფორმაციით ზოგიერთ შემთხვევაში პოლიციის თანამშრომლები იწერდნენ მოქალაქეთა შესახებ ინფორმაციას (სახელი, გვარი, მამის სახელი, მისამართი, ტელეფონის ნომერი) და თითოეულ შემოწმებულ პიროვნებას მობილური ტელეფონით უღებდნენ სურათებს. მიგვაჩნია, რომ აღნიშნული ღონისძიებები ხშირ შემთხვევაში უკანონო ხასიათს ატარებდა და არღვევდა მოქალაქეთა კონსტიტუციურ უფლებებსა და თავისუფლებებს.
განსაკუთრებით შემაშფოთებელია გავრცელებული ინფორმაცია, იმასთან დაკავშირებით, რომ პოლიციელთა ნაწილი დაედევნა ტელეკომპანია ტაბულას ჟურნალისტს, რომელიც იღებდა რეიდის მიმდინარეობის პროცესს, გაჩხრიკეს და გადაღებული ვიდეომასალა იძულებით წაუშალეს.
აღნიშნული ინფორმაცია შინაგან საქმეთა სამინისტრომ უარყო, თუმცა იმ ფონზე, როდესაც ფაქტის ნამდვილობის შესასწავლად ხსენებული ჟურნალისტი შესაბამის უწყებაში არც კი დაუბარებიათ, ამ ტიპის უარყოფა არასანდოდ მიგვაჩნია.
საქართველოს კანონმდებლობით ჟურნალისტის მიერ გავრცელებული ინფორმაცია ვიდეომასალის განადგურებასთან დაკავშირებით წარმოადგენს დანაშაულს, რასაც პროკურატურის მხრიდან აუცილებლად უნდა მოჰყვეს გამოძიების დაწყება.
იმის გათვალისწინებით, რომ აღნიშნულ საკითხზე არსებობს მაღალი საზოგადოებრივი ინტერესი, აუცილებლად ვთვლით საზოგადოებას მივაწოდოთ ინფორმაცია საქართველოს კანონმდებლობით დადგენილი რეგულაციების შესახებ და გავავრცელოთ ჩვენი შეფასება.
* * *
საქართველოს კანონის „პოლიციის შესახებ“ მე-9 მუხლის თანახმად პოლიციას აქვს უფლებამოსილება, საგანგებო ან საომარი მდგომარეობის პირობებში, აგრეთვე დამნაშავეთა და სამართალდამრღვევთა დაკავების მიზნით დასახლებულ პუნქტებში, საავტომობილო გზებზე და ტერიტორიულ წყლებში მოაწყოს რეიდები;
კანონმდებელი აღნიშნული ნორმის თანახმად რეიდის ჩატარებას შესაძლებლად მიიჩნევს მხოლოდ შემდეგ შემთხვევებში:
ბუნებრივია, რომ საქართველოში საგანგებო და საომარი მდგომარეობა არ არის გამოცხადებული. შესაბამისად პოლიციის მეირ რეიდი დამნაშავეთა და სხვა სამართალდამრღვევთა დაკავების მიზნით უნდა ჩატარებულიყო. თუმცა ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, საპირისპიროდ ამისა, რეიდის დროს მოქალაქეთა შეჩერება და ჩხრეკა ტარდებოდა მასიურად, რაც ბუნებრივია წარმოშობს საფუძვლიან ეჭვს, რომ პოლიციელთა მიერ ხდებოდა არა რომელიმე დანაშაულის ჩადენაში ბრალდებული ან სხვა სამართალდამრღვევი პირის ძებნა მისი დაკავების მიზნით, არამედ ზოგადად გამვლელი პირების ალბათობით შერჩევა, შეჩერება და ჩხრეკა. საინტერესოა, რომ თავად შინაგან საქმეთა სამინისტროს მიერ გავრცელებულ განცხადებაშიც აღნიშნულია, რომ აღნიშნული რეიდები პრევენციულ ხასიათს ატარებდა, რაც ეწინააღმდეგება რეიდის ჩატარების ზემოხსენებულ კანონისმიერ მიზნებს.
„პოლიციის შესახებ“ კანონის თანახმად, რეიდის დროს, საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსითა და საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსით განსაზღვრული გარემოებების არსებობისას, პოლიციას აქვს უფლებამოსილება კანონით დადგენილი წესით გააჩეროს და ჩხრეკისა და ამოღებისათვის დადგენილი წესების დაცვით შეამოწმოს პირი და სატრანსპორტო საშუალება.
შესაბამისად „პოლიციის შესახებ“ საქართველოს კანონი ორ დამოუკიდებელ კრიტერიუმს აწესებს რეიდის დროს ჩხრეკისა და ამოღების ჩასატარებლად:
იმ გარემოებათა ჩამონათვალს, როდესაც შესაძლებელია ჩატარდეს ჩხრეკა და ამოღება განსაზღვრავს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი. საქართველოს ადმინისტრაციულ სამართალდარღვევათა კოდექსის მოქმედი რედაქცია არ იცნობს ჩხრეკისა და ამოღების ინსტიტუტს. შესაბამისად იმისათვის რათა პოლიციელის ქმედება არ გასცდეს კანონიერების პრინციპს, აუცილებელია მან მხოლოდ სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით გათვალისწინებული გარემოებების არსებობისას აწარმოოს პირისა და მისი ავტომობილის ჩხრეკა და ამოღება.
საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი ამომწურავ ჩამონათვალს იძლევა იმ გარემოებებისა როდესაც შესაძლებელია ჩხრეკისა და ამოღების ჩატარება. კერძოდ ამავე კოდექსის 119-ე მუხლის თანახმად, დასაბუთებული ვარაუდის არსებობის შემთხვევაში ამოღება და ჩხრეკა ტარდება იმ მიზნით, რომ აღმოჩენილ და ამოღებულ იქნეს საქმისათვის მნიშვნელობის მქონე საგანი, დოკუმენტი, ნივთიერება ან ინფორმაციის შემცველი სხვა ობიექტი. ჩხრეკის ჩატარება შეიძლება აგრეთვე ძებნილისა და გვამის აღმოსაჩენად.
სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსი ჩხრეკის (მათ შორის პირადი ჩხრეკის) ჩატარებას შესაძლებლად დასაბუთებული ვარაუდის შემთხვევაში მიიჩნევს. დასაბუთებული ვარაუდი ამავე კოდექსის თანახმად განმარტებულია როგორც: ფაქტების ან ინფორმაციის ერთობლიობა, რომელიც მოცემული სისხლის სამართლის საქმის გარემოებათა ერთობლიობით დააკმაყოფილებდა ობიექტურ პირს, რათა დაესკვნა პირის მიერ დანაშაულის შესაძლო ჩადენა ან ამ კოდექსით პირდაპირ გათვალისწინებული საგამოძიებო მოქმედების ჩატარებისთვის გათვალისწინებული მტკიცებულებითი სტანდარტი. ბუნებრივია არაგონივრულია, დასაბუთებულ ვარაუდად მივიჩნიოთ სამართალდამცავთა გადაწყვეტილება გამვლელ პირთა მიმართ მასიურად ჩხრეკის ჩატარებასთან დაკავშირებით.
ამავდროულად მნიშვნელოვანია, რომ იმისათვის რათა თავიდან იქნას აცილებული მოქალაქეთა უფლებების შესაძლო დარღვევა, რეიდის დროსაც ჩხრეკა და ამოღება კანონმდებელმა საერთო რეგულაციებში მოაქცია და მათი ჩატარება მხოლოდ სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსით დადგენილი წესითა მიიჩნია შესაძლებელად.
საქართველოს სისხლის სამართლის საპროცესო კოდექსის თანახმად, ჩხრეკისას (მათ შორის ადამიანის პირადი ჩხრეკისას) აუცილებელია არსებობდეს სასამართლოს განჩინება, ხოლო გადაუდებელი აუცილებლობის შემთხვევაში გამომძიებლის დადგენილება. გამონაკლისია შემთხვევა, როდესაც ხდება დაკავებული პირის პირადი ჩხრეკა, რის შესახებაც ინფორმაცია შეიტანება დაკავების ოქმში.
ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაციით, იმ მოქალაქეთა მხრიდან, რომლებიც რეიდის დროს ჩხრეკას დაექვემდებარენ, არ დასტურდება მათადმი სასამართლო აქტის ან გამომძიებლის დადგენილების წარდგენა მათი ჩხრეკის შესახებ, რაც ასევე მათი საპროცესო უფლებების უხეში დარღვევაა.
ამავდროულად ”პოლიციის შესახებ” საქართველოს კანონის 91 მუხლის მე-3 პუნქტის თანახმად, ”პოლიციის თანამშრომელი ვალდებულია შეჩერებულ პირს გააცნოს თავისი ვინაობა, წარუდგინოს თავისი უფლებამოსილების დამადასტურებელი დოკუმენტი და განუმარტოს შეჩერების კანონიერებისა და დასაბუთებულობის გასაჩივრების უფლება.” როგორც ჩვენს ხელთ არსებული ინფორმაცია ცხადყოფს, შესაბამისი პირების მხრიდან არ ყოფილა დაცული კანონის აღნიშნული მოთხოვნაც.

In the recent days, the Ministry of Internal Affairs conducted several raids throughout the capital city, which attracted the attention and caused concern of a part of the society. At the time of the aforementioned raids, the police systematically stopped and searched both pedestrians and motor vehicles and checked citizens’ personal documents. According to news reports, in some cases, the police officers wrote down the information about citizens (name, surname, patronymic name, address, phone number) and took a photo of each person they checked with a mobile phone camera. We believe that the aforementioned measures were often unlawful and violated the constitutional rights and freedoms of citizens.
The reports that several police officers chased a journalist of Tabula TV station who was filming the process of the raid, searched him, and forced him to delete the video footage are especially troubling.
The Ministry of Internal Affairs denied the aforementioned information, though, as this agency did not even summon the aforementioned journalist to study the authenticity of the fact, we consider such denial untrustworthy.
According to the Georgian legislation, destruction of a video footage of a journalist constitutes an offence to which the Prosecutor’s Office must respond by launching an investigation.
Considering the high public interest in this issue, we consider it necessary to inform the public about the regulations established by the Georgian legislation and to release our assessment.
***
In accordance with Article 9 of the Law of Georgia on the Police, the police have the authority to conduct raids in populated settlements, on motors roads, and in territorial waters during an emergency or war, as well as with the aim of detaining criminals and offenders.
According to the aforementioned norm, the legislator only considers it possible to conduct a raid in the following cases:
during an emergency or war;
with the aim of detaining criminals;
with the aim of detaining other offenders.
Naturally, no emergency or war has been declared in Georgia. Accordingly, the police had the right to conduct a raid with the aim of detaining criminals or other offenders. However, contrary to this, according to the information at our disposal, the police stopped and searched citizens on a massive scale, which certainly gives rise to well-founded doubts that the police selected, stopped, and searched by-passers at random, rather than looking for people charged with a crime or other offenders with the aim of detaining them. Interestingly, the statement released by the Ministry of Internal Affairs itself says that the aforementioned raids had a preventive character, which contradicts the aforementioned lawful aims of conducting a raid.
According to the Law on the Police, at the time of a raid, when circumstances determined by the Code of Criminal Procedure of Georgia and the Code of Administrative Offences of Georgia are present, the police has the authority to stop and check a person or a motor vehicle with the procedures established for search and recovery.
Accordingly, the Law of Georgia on the Police establishes two independent criteria for conducting search and recovery:
circumstances determined by the Code of Criminal Procedure of Georgia and the Code of Administrative Offences of Georgia must be present;
the police must check a person or a motor vehicle with the procedures established for search and recovery.
The list of circumstances in which search and recovery may be conducted is determined by the Code of Criminal Procedure. The current wording of the Code of Administrative Offences of Georgia is nor familiar with the institution of search and recovery. Accordingly, in order for a police officer’s action not to violate the principle of lawfulness, he/she may only conduct search and recovery of a person and his/her motor vehicle where the circumstances envisaged by the Code of Criminal Procedure are present.
The Code of Criminal Procedure of Georgia gives a comprehensive list of circumstances in which it is possible to conduct search and recovery. Specifically, according to Article 119 of this Code, in the case of a well-founded assumption, search can be conducted with the aim of finding an item, document, substance, or other object containing information that is important for a case. Search can also be conducted to find a wanted person or a dead body.
The Code of Criminal Procedure considers it permissible to conduct a search (including a personal search) in the case of a well-founded assumption. The Code defines a well-founded assumption as a totality of facts or information that, with the totality of the circumstances of a given criminal case, would satisfy an objective person, so that he/she could conclude that a person has possibly committed a crime or as an affirmative standard for taking an investigatory action directly provided for in this Code. Naturally, it would be unreasonable to consider that the law enforcers decided to conduct a massive search of by-passers on the basis of a well-founded assumption.
At the same time, it is important that the legislator includes search and recovery during a raid in the general regulations and considers it possible to conduct them only with the procedure established by the Criminal Code of Procedure, in order to avoid possible violation of citizens’ rights.
According to the Criminal Code of Georgia, when police officers conduct a search (including a personal search), they must present a court ruling or, in the case of an emergency, a decision of an investigator. The cases when a personal search of a detainee is conducted (information on which is entered in the protocol on detention) constitute an exception.
According to the information at our disposal, the citizens subjected to searches at the time of the raids do not confirm that the police officers who conducted the searches presented a court ruling or an investigator’s decision on searching them, which is also a gross violation of the citizens’ procedural rights.
At the same time, in accordance with Paragraph 3 of Article 91 of the Law of Georgia on the Police, “Police officers shall be obliged to introduce themselves to the stopped person, present a document that confirms their authority, and explain that he/she has the right to appeal the lawfulness and validity of the stopping.” The information at our disposal makes it clear that the police officers conducting the raids did not observe the aforementioned requirement of the law either.