გვინდა შეშფოთება გამოვხატოთ 23 მარტს, ტელეკომპანია “იმედის” ეთერში, გადაცემა “პანორამაში” (20:00) გასულ სიუჟეტთან დაკავშირებით, რომელიც საქართველოს სამცხე-ჯავახეთის რეგიონს შეეხება. სიუჟეტი, რომელშიც, ჩვენი შეფასებით, მაუწყებელთა ქცევის კოდექსის არაერთი ნორმაა დარღვეული, საზოგადოების შეცდომაში შეყვანის და ვითარების ხელოვნურად დრამატიზირების მცდელობას წარმოადგენს.
იმედს გამოვთქვამთ, რომ აღნიშნული სიუჟეტი არ გამოხატავს ტელეკომპანიის გაცნობიერებულ სარედაციო პოლიტიკას და მივმართავთ “იმედის” ხელმძღვანელობას, რეაგირება მოახდინოს გადაცემის წამყვანისა და სიუჟეტის ავტორის მხრიდან მაუწყებელთა ქცევის კოდექსის შემდეგი ნორმების დარღვევის ფაქტებზე:
მაუწყებელთა ქცევის კოდექსის 33-ე (1) მუხლის თანახმად, “მაუწყებელმა თავი უნდა აარიდოს ეთნიკურ ან რელიგიურ კუთვნილებასა და უარყოფით მოვლენებს შორის დაუსაბუთებელი პარალელების გავლებას, მათ შორის ცალკეული პიროვნებების საქმიანობის ასოცირებას მთელ ჯგუფთან.”
გადაცემის წამყვანმა სოსო კაციტაძემ დაარღვია აღნიშნული მუხლი, როდესაც ყირიმის ანექსია დაუსაბუთებლად დაუკავშირა სომხეთის პარლამენტის წევრის შირაქ ტოროსიანის განცხადებას, ჯავახეთში აჯანყების შესახებ და მისი ამ განცხადების ასოცირება (რომლის არც წყარო, არც წარმომავლობა სიუჟეტში იდენტიფიცირებული არ ყოფილა) საქართველოში მცხოვრები ეთნიკური სომხების პოზიციასთან მოახდინა.
სოსო კაციტაძე, წამყვანი: “რა განწყობებია ჯავახეთში ყირიმის ანექსიის შემდეგ? სომხეთის პარლამენტის წევრი შირაქ ტოროსიანი საქართველოს ნატოში გაწევრიანების შემთხვევაში ჯავახეთში აჯანყებით იმუქრება. საქართველოს მოქალაქე ეთნიკურ სომხებში მართლაც არაერთგვაროვანი დამოკიდებულებაა ბაქო თბილისის ყარსის დამაკავშირებელი რკინიგზის მშენებლობის მიმართაც. მიზეზი აქაც ნატო და თურქეთია.”
როგორც გადაცემის წამყვანის, ასევე ჟურნალისტ გურამ როგავას მხრიდან იკვეთება საზოგადოებრივი აზრით მანიპულირების მცდელობა, რადგან სიუჟეტის რესპონდენტებად მხოლოდ ერთი შეხედულების მქონე რესპონდენტები არიან შერჩეული, ხოლო მათი მოსაზრებები განზოგადებულია საქართველოში მცხოვრებ ეთნიკურ სომეხ მოქალაქეებზე, რაც ანტითურქული და ჩრდილოატლანტიკურ ალიანსში საქართველოს გაწევრიანების წინააღმდეგ განწყობების გაღვივების კუთხით არის მოწოდებული.
გურამ როგავა, ჟურნალისტი: “თუმცა სტრატეგიულად მნიშნელოვან ამ პროექტს [ყარსი-ახალქალაქის რკინიგზის პროექტი] ეწინააღმდეგებიან საქართველოში მცხოვრები სომეხი ეროვნების მოქალაქეები. მათთვის მთავარი პრობლემა თურქეთია.”
ამ განზოგადებას მთელ ეთნიკურ ჯგუფზე (საქართველოს მოქალაქე სომხებზე) ჟურნალისტი ერთი რესპონდენტის, გაზეთ „ახალი სათავის“ რედაქტორის მელს ტოროსიანის კომენტარის საფუძველზე აკეთებს, რომელიც პოტენციურ საფრთხეებზე საუბრისას, თავის მხრივ, არა დადასტურებელ ფაქტებზე, არამედ მოარულ ხმებზე აპელირებს.
მელს ტოროსიანი, გაზეთ „ახალი სათავის“ რედაქტორი: “რკინიგზის მთავარი მიზანი თურქი ხალხების გაერთიანებაა. ძალიან დიდი უკმაყოფილება მოჰყვა ამას იმიტომ, რომ უკვე იმ ფირმებმა, რომლებიც რკინიგზას აშენებენ, გაავრცელეს ხმები, რომ საქართველოს ხელისუფლება რკინიგზის დაცვას ჩააბარებს აზერბაიჯანელებს. აზერბაიჯანის და სომხთის ურთიერთობები თქვენ ჩემზე კარგად იცით. ანუ რკინიგზა მხოლოდ რელსები არაა, გვერდით გზები უნდა მივცეთ – კილომეტრი აქედან, კილომეტრი იქიდან და მთელ ჯავახეთს გააკონტროლებენ აზერბაიჯანელები”.
მედია საშუალებას არ მიუღია სათანადო ზომები ჯეროვანი სიზუსტის უზრუნველსაყოფად და აუდიტორიის შეცდომაში შეყვანის თავიდან ასარიდებლად. სიუჟეტში არ არის წარმოდგენილი საქართველოს ხელისუფლების პოზიცია, რესპონდენტის მიერ მოყვანილ მოარულ ხმებთან დაკავშირებით, თითქოს საქართველოს მთავრობა რკინიგზის დაცვას აზერბაიჯანელებს ჩააბარებს, რაც ერთის მხრივ, მედია საშუალების მიერ ჭორების ტირაჟირებას, ხოლო მეორე მხრივ, სიტუაციის ხელოვნურად დაძაბვას უწყობს ხელს. უფრო მეტიც, ყოვლად დაუშვებელია, როცა ჟურნალისტი რესპონდენტის მიერ შემოთავაზებულ ამ ვერსიას საფრთხეების და ეთნოკონფლიქტების ჭრილში განაზოგადებს.
გურამ როგავა, ჟურნალისტი: “მიზანი აზერბაიჯანისა და თურქეთის გაერთიანება და საქართველოს მიწაზე დასახლებული სომხების ემიგრირებაა.”
მედია საშუალებამ დაარღვია მაუწყებელთა ქცევის კოდექსის მე-13 (2) (მაუწყებელი ვალდებულია, მიაწოდოს აუდიტორიას სანდო და ზუსტი ინფორმაცია, არ დაუშვას ცრუ ან შეცდომაში შემყვანი ინფორმაციის გავრცელება); მე-14 (4) (როგორც წესი, მაუწყებელი არ უნდა დაეყრდნოს ინფორმაციის მხოლოდ ერთ წყაროს და სხვა წყაროებიდანაც უნდა მოიძიოს ინფორმაცია); მე-16 (4) (მაუწყებელი ვალდებულია ერთმანეთისაგან მკაფიოდ გამიჯნოს ფაქტი და კომენტარი. თავიდან უნდა იყოს აცილებული მოსაზრებათა ცალმხრივი ინტერპრეტაცია); მე-18 (1,2) (1. პოლიტიკური მოვლენების თავისუფალი და მიუკერძოებელი გაშუქების უზრუნველსაყოფად, მაუწყებელმა უნდა გაითვალისწინოს, რომ მიუკერძოებლობა არ გულისხმობს თითოეული შეხედულებისთვის თანაბარი დროის დათმობას, არამედ მაუწყებელმა უნდა უზრუნველყოს ყველა მნიშვნელოვანი მოსაზრების სათანადო წარმოჩენა. 2.პროგრამა ან სიუჟეტი მიკერძოებული იქნება, თუ ის არ მოიცავს ამომწურავ ინფორმაციას მნიშვნელოვანი ფაქტების შესახებ, აგებულია უმნიშვნელო ფაქტებზე, შეგნებულად ან გაუცნობიერებლად შეჰყავს აუდიტორია შეცდომაში, შენიღბული სახით გამოხატავს მიკერძოებული პირის მოსაზრებებს) მუხლები.
ყოვლად გაუმართლებელია ასევე უფლებრივი საკითხის – რეგიონალური ენის სტატუსის თემის სეპარატიზმის კუთხით განხილვა, მით უფრო მაშინ, როცა სიუჟეტში გამოთქმული მოსაზრებების თანახმად, თავად რესპონდენტთა უმრავლესობა (ვაჰაგან ჩახალიანი, არტაკ გაგრიელიანი, დავით რსტაკიანი) სეპარატიზმის ჭრილში ამ საკითხის წარმოჩენას მიზანმიმართულ პროვოკაციად აფასებენ და საქართველოს ტერიტორიული მთლიანობის და ერთიან სახელმწიფოში ცხოვრების სურვილს გამოხატავენ.
მაუწყებელთა ქცევის კოდექსი ასევე აწესებს ნორმებს, რომელთა მიზანია საზოგადოებრივი აზრით მანიპულირების თავიდან აცილება. სიუჟეტში მოყვანილია ადგილობრივი გაზეთის მიერ ჩატარებული კვლევა, რომლის თანახმად ადგილობრივთა 70% ევროინტეგრაციის მომხრეა, 30% კი წინააღმდეგი, თუმცა არ არის წარმოდგენილი კვლევის გაშუქებისთვის აუცილებელი ისეთი რეკვიზიტები, როგორიცაა გამოკითხულთა რაოდენობა, სავარაუდო ცდომილება, გეოგრაფიული არეალი და სხვა.
უფრო მეტიც, სიუჟეტში მოყვანილია თავად ჟურნალისტის მიერ ჩატარებული ალტერნატიული გამოკითხვა, რომელშიც ანტიამერიკული და ანტიევროპული განწყობები რუსეთთან ურთიერთობის საპირწონედ არის წარმოდგენილი. მაუწყებელთა ქცევის კოდექსის 27-ე (3) მუხლი ავალდებულებს მაუწყებელს, “ინტერაქტიული გამოკითხვის შედეგის გაშუქებისას მკაფიოდ უნდა იყოს მითითებული, რომ ის არ არის წარმომადგენლობითი, სანდო და ზუსტი, ვინაიდან ასახავს მხოლოდ თვითშერჩეულ ადამიანთა მოსაზრებებს,” რაც ტელეკომპანია “იმედის” მხრიდან დაცული არ ყოფილა.
ვთვლით, რომ ტელეკომპანია “იმედი” მეტი სიფრთხილით უნდა მოეკიდოს ისეთი მგრძნობიარე თემების გაშუქებას, რომელიც სხვადასხვა ეთნიკურ ჯგუფებს და მათ შორის ურთერთობებს შეეხება და მსგავსს შემთხვევებში იხელმძღვანელოს მაუწყებელთა ქცევის კოდექსის 32-ე (1) მუხლით, რომელიც მაუწყებელს ავალდებულებს, “სამაუწყებლო ბადეში განათავსოს ზუსტი და სარწმუნო, დაბალანსებული, პროპორციული და თანაზომადი ინფორმაცია საქართველოში მცხოვრებ ყველა კულტურულ, რელიგიურ, ეთნიკურ ჯგუფზე და სოციალურ ფენაზე სამართლიანობის და მიუკერძოებლობის პრინციპების დაცვით”.
იმედს გამოვთქვამთ, რომ ტელეკომპანია “იმედი” სათანადო რეაგირებას მოახდენს გადაცემა “პანორამაში” გასულ სიუჟეტთან დაკავშირებით, რითაც პირველ რიგში, საზოგადოების წინაშე ანგარიშვალდებულებას და პატივისცემას გამოხატავს.

We express our concern over a report about Georgia’s Samtskhe-Javakheti Region, which was aired on Panorama program of Imedi TV company on 23 March. We believe that the report violated a number of provisions of the Code of Conduct for Broadcasters, inter alia, by misleading the audience and artificially dramatizing the situation.
We do hope that the report does not express intentional editorial policy of the TV company and call on the management of Imedi TV to react to the violations by the presenter of the program and the author of the report of following provisions of the Code of Conduct:
According to Article 33(1) of the Code, “Broadcasters should avoid drawing unjustified parallels between ethnic or religious origin and negative events, including associating activities of specific individuals with the entire group.”
The presenter of the program, Soso Katsitadze, violated the mentioned provision by drawing an unjustified parallel between the annexation of Crimea and a statement of the member of Armenian parliament, Shirak Torosyan, about a revolt in Javakheti, and associating it (without identifying either a source or origin of this statement) with the position of ethnic Armenians living in Georgia.
Soso Katsitadze, presenter: “What are the attitudes in Javakheti after the annexation of Crimea? The member of Armenian parliament Shirak Torosian threatens with the revolt in the event of Georgia’s NATO membership. Indeed, Georgian citizens of ethnic descent do not have uniform attitude towards the construction of Baku-Tbilisi-Kars railway. Here the reason is NATO and Turkey too.”
An attempt to manipulate with the public opinion can be observed on the part of both the presenter and the author of report, journalist Guram Rogava, since: (1) the respondents selected for the report are only those individuals who share similar opinions; (2) these opinions are generalized through associating them with the entire group of Georgian citizens of Armenian descent; and (3) these opinions are covered as triggering anti-Turkish and anti-NATO sentiments.
Guram Rogava, journalist: “However, citizens of Armenian ethnicity living in Georgia are against this strategically important project [Baku-Tbilisi-Kars railway]. For them the problem is Turkey.”
The reporter attributes this attitude to the entire ethnic group (Georgian citizens of Armenian descent) relying on the comment of a single respondent – Mels Torosian, the editor of the Akhali Satave newspaper, who, for his part, speaks about potential threats based on rumors, not facts:
Mels Torosian, the editor of the Akhali Satave newspaper: “The key aim of the railway is the unification of Turkish people. That caused huge discontent because those firms which are constructing this railway have already spread reports that the Georgian government will entrust the security of the railway to Azerbaijanis. You are better aware of the relationship between Azerbaijan and Armenia than I. The railway means not only the rails but stretches of land running along them – a kilometer on one side and a kilometer on another side; that means that Azerbaijanis will control the entire Javakheti.”
The Imedi TV did not undertake measures to ensure due accuracy and avoid misleading the audience. The report did not provide the position of the Georgian government concerning allegation articulated by the respondent that the government intends to entrust the security of the railway to Azerbaijanis. By failing to seek comment from the government, the media outlet proved to be spreading rumors and artificially encouraging tensions. Even more, it is absolutely unacceptable for the journalist to generalize the theory proposed by the respondent and cover it in the context of threats and ethnic conflicts.
Guram Rogava, journalist: “The aim is the unification of Azerbaijan and Turkey and to force Armenians living in Georgia to emigrate.”
Imedi TV company violated Article 13(2) of the Code of Conduct for Broadcasters (Broadcasters shall provide reliable and accurate information, shall not report any untrue or misleading information); Article 14(4) (As a rule, broadcasters should not rely on a single source but seek to obtain information from other sources); Article 16(4) (Broadcasters should separate fact from opinion. One-sided interpretation of opinions should be avoided); Article 18(1, 2) (1. To ensure a fair and impartial coverage of political events, broadcasters should bear in mind that impartiality does not mean providing equal time to every opinion but ensuring an adequate coverage of significant opinions. 2. The programme or report will be considered biased if it lacks comprehensive information on important facts, is based on minor facts, misleads the audience intentionally or unintentionally, or conveys biased views of a person in a hidden form.)
Covering the rights issue – the status of regional language – as something triggering separatism is absolutely unacceptable, especially when according to the comments provided in the report, the majority of respondents (Vahagn Chakhalyan, Artak Gagrielyan, Davit Rstakyan) view the portrayal of this issue in such a light as a provocation and express their desire to live in Georgia as in territorially integrated and unified state.
The Code of Conduct for Broadcasters also provides the norms designed to avoid the manipulation with the public opinion. A public opinion poll cited in the report, which was conducted by a local newspaper, suggests that 70 percent of the local population favors the European integration whilst 30 percent is against. However, the report fails to provide necessary information about the public opinion poll such as: the number of people interviewed, a margin of error, geographic area, et cetera.
Even more, the report provides an alternative poll (vox pop) conducted by the journalist himself, in which anti-American and anti-European attitudes are presented against pro-Russian attitudes. Article 17(3) of the Code of Conduct for Broadcasters requires: “When reporting interactive poll results, broadcasters should make it clear that such surveys are not representative of the population as a whole, reliable or accurate as they only represent the views of self-selected audience.” This norm was ignored by the Imedi TV company.
We believe that the Imedi TV company must exercise a higher degree of caution in covering such sensitive topics that concern various ethnic groups and relations between them and must follow Article 32(1) of the Code of Conduct for Broadcasters, which requires that “Broadcasters shall report accurate, reliable, balanced, proportional information on all cultural, religious, ethnic and social groups living in Georgia, with due regard to the principles of fairness and impartiality.”
We express the hope that Imedi TV company will adequately react to the report aired on Panorama program and by doing so, will first and foremost display its accountability and respect towards society.