GDI-სა და ფონდ ALPE-ს ერთობლივი განცხადება
გასულ კვირას, სატელევიზიო ეთერით რამდენჯერმე მოხდა სხვადასხვა რანგის პოლიტიკური თანამდებობის პირების მიერ მაღალი თანამდებობის და კერძო პირთა ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ ინფორმაციის გავრცელება. აღნიშნული შემთხვევები განსხვავებული ხასიათის გახლდათ. ერთ შემთხვევაში საქართველოს პრემიერ მინისტრმა განცხადება გააკეთა საქართველოს უზენაესი სასამართლოს ჯანმრთელობის მდგომარეობასთან დაკავშრებით. მოგვიანებით, აღნიშნული განცხადების კანონმდებლობასთან შესაბამისობის თაობაზე სამართლებრივი განმარტება გააკეთა საქართველოს პარლამენტის იურიდიულ საკითხთა კომიტეტის თავმჯდომარემ, ბატონმა ვახტანგ ხმალაძემ. ამ უკანსკნელის განცხადებით „როცა საქმე უმაღლესი თანამდებობის პირებს ეხებათ, საზოგადოებას აქვს უფლება, იცოდეს მათი ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ“.
მოქალაქის ჯანმრთელობის მდგომარეობასთან დაკავშირებული ინფორმაცია ასევე გასაჯაროვა საქართველოს პარლამენტის ადამიანის უფლებთა დაცვისა და სამოქალაო ინტეგრაციის კომიტეტის თავმჯდომარემ, ქალბატონმა ეკა ბესელიამ, რომელმაც ადგილობრივ მედია საშუალებაში გამოქვეყნებული მასალა და ჟურნალისტის მიერ პრემიერისადმი დასმული შეკითხვა, რომელიც ამ უკანასკნელს შეეხებოდა დაუკავშირა ჟურნალისტის ოჯახის წევრისადმი ფოთის თვითმმართველობის მიერ სამკურნალოდ თანხის გამოყოფაზე უარს.
იმისათვის რათა საზოგადოება შეყვანილი არ იქნას შეცდომაში ადამიანის პირადი საიდუმლოების დაცვასთან დაკავშირებით საქართველოში არსებული საკანონმდებლო გარანტიების შესახებ, საჭიროდ მივიჩნევთ წარმოგიდგინოთ ხსენებულ საკითხებთან დაკავშირებით საქართველოს კანონმდებლობის მოკლე მიმოხილვა.
პირადი საიდუმლოება დაცულია საქართველოს კონსტიტუციის 41-ე მუხლის მე-2 პუნქტით, რომლის თანახმად: „ოფიციალურ ჩანაწერებში არსებული ინფორმაცია, რომელიც დაკავშირებულია ადამიანის ჯანმრთელობასთან, მის ფინანსებთან სხვა კერძო საკითხებთან, არავისთვის არ უნდა იყოს ხელმისაწვდომი თვით ამ ადამიანის თანხმობის გარეშე, გარდა კანონით დადგენილი შემთხვევებისა, როდესაც ეს აუცილებელია სახელმწიფო უშიშროების ან საზოგადოებრივი უსაფრთხოების უზრუნველსაყოფად, ჯანმრთელობის, სხვათა უფლებებისა და თავისუფლებების დასაცავად.“
ხსენებული უფლება ასევე დაცულია „ადამიანის უფლებათა და ძირითად თავისუფლებათა დაცვის შესახებ“ ევროპული კონვენციის მე-8 მუხლითა და „სამოქალაქო და პოლიტიკური უფლებების შესახებ“ გაეროს პაქტის მე-17 მუხლით.
კონსტიტუციით დაცული უფლება საქართველოში რეგლამენტირებულია რიგ შიდასახელმწიფოებრივ საკანონმდებლო აქტებში.
როგორც უკვე აღინიშნა, პირადი საიდუმლოებას განეკუთვნება ნებისმიერი ინფორმაცია, რომელიც დაკავშირებულია პირის ფინანსებთან, ჯანმრთელობასთან ან სხვა კერძო საკითხებთან. მსგავსი ტიპის ინფორმაციის დაცვისათვის სათანადო წესების რეგულირება ხდება სხვადასხვა საკანონმდებლო აქტებით, მათ შორის „საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსით“ (პერსონალური მონაცემების დაცვა), „საგადასახადო კოდექსით“ (საგადასახადო საიდუმლოების დაცვა), საქართველოს კანონით „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ (პერსონალური მონაცემებისა და განსაკუთრებული კატეგორიის მონაცემის დაცვა), საქართველოს კანონით „პაციენტის უფლებების შესახებ“ (ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ ინფორმაციის დაცვა) და სხვა.
საქართველოს კანონის „საქართველოს ზოგადი ადმინისტრაციული კოდექსის“ 44-ე მუხლის პირველი ნაწილის თანახმად: „საჯარო დაწესებულება ვალდებულია არ გაახმაუროს პერსონალური მონაცემები თვით ამ პირის თანხმობის ან კანონით გათვალისწინებულ შემთხვევებში – სასამართლოს დასაბუთებული გადაწყვეტილების გარეშე, თანამდებობის პირთა (აგრეთვე თანამდებობაზე წარდგენილ კანდიდატთა) პერსონალური მონაცემების გარდა.“ აღსანიშნავია, რომ ხსენებული ნორმა საშუალებას იძლევა საზოგადოებისათვის ცნობილი გახდეს თანამდებობის პირთა და თანამდებობაზე წარდგენილ კანდიდატთა პერსონალური მონაცემები. კანონმდებლობაში გაუთვიცნობიერებელ პირს, ხსენებული ნორმის საფუძველზე, შესაძლოა გაუჩნდეს განცდა, რომ საქართველოს კანონმდებლობით თანამდებობის პირთა (აგრეთვე კანდიდატთა) ჯანმრთელობის მდგომარეობის შესახებ ინფორმაციაც ღია უნდა იყოს, რაც ასე არ არის.
პერსონალური მონაცემის ცნებას (რომელსაც ხსენებულ შემთხვევაში ხელმისაწვდომს ხდის კანონი) ადგენს საქართველოს კანონი „პერსონალურ მონაცემთა დაცვის შესახებ“ და რომელსაც მიაკუთვნებს ნებისმიერი ინფორმაციას, რომელიც უკავშირდება იდენტიფიცირებულ ან იდენტიფიცირებად ფიზიკურ პირს. პირი იდენტიფიცირებადია, როდესაც შესაძლებელია მისი იდენტიფიცირება პირდაპირ ან არაპირდაპირ, კერძოდ, საიდენტიფიკაციო ნომრით ან პირის მახასიათებელი ფიზიკური, ფიზიოლოგიური, ფსიქოლოგიური, ეკონომიკური, კულტურული ან სოციალური ნიშნებით.
ამავროულად ხსენებული საკანონმდებლო აქტი პერსონალური მონაცემებისაგან განასხვავებს და დამოუკიდებლად განსაზღვარს „განსაკუთრებული კატეგორიის მონაცემის“ ცნებას, რომელიც მოიცავს პირის ჯანმრთელობის მდგომარეობასთან დაკავშირებულ ინფორმაციასაც. ამავე კანონის მე-6 მუხლი კი გამორიცხავს მსგავსი ინფორმაციის გასაჯაროების შესაძლებლობას, მონაცემთა სუბიექტის თანხმობის გარეშე.
შესაბამისად ცალსახაა, რომ ხსენებულ თანამდებობის პირებს არ ჰქონდათ უფლება პირის ჯანმრთელობის მდგომარეობასთან დაკავშირებული ინფორმაცია თვით ამ პირის თანხმობის გარეშე გაესაჯაროებინათ. საქართველოს კანონმდებლობა არ ხდის ამ ტიპის ინფორმაციას ხელმისაწვდომსა და საჯაროს მაშინაც კი, როდესაც საკითხი თანამდებობის პირებს შეეხებათ. განსაკუთრებით შემაშფოთებელია, რომ ერთერთ შემთხვევაში მოქალაქემ ინფორმაცია დახმარების მისაღებად მიაწოდა თვითმმართველობის ორგანოს და სწორედ ეს ინფორმაცია გახდა საზოგადოებისათვის საჯარო.
ყოველივე ზემოთქმულიდან გამომდინარე, მოვუწოდებთ დასახელებულ თანამდებობის პირებს მომავალში თავი შეიკავონ მსგავსი ტიპის განცხადებებისაგან, რათა თავიდან იქნას აცილებული მოქალაქეთა პირადი საიდუმლოების ხელყოფა ან საქართველოს კანონმდებლობის არასწორი ინტერპრეტაციის გამო სხვა პირთა მიერ მსგავსი უფლებადარღვევა.

Joint Statement of GDI and ALPE Foundation
Last week several facts of disclosure of personal information of public officials and individuals made by different politicians took place. These facts were of a different nature. On one occasion, the Prime Minister of Georgia made a statement related to the health of the Chairman of the Supreme Court of Georgia. Later on, Head of the Legal Committee of the Parliament of Georgia, Mr. Vakhtang Khmaladze, made a clarification on the compliance of the above-mentioned statement with the legislation. According to this clarification, “when it comes to the high-ranking officials, the society has a right to have information about their state of health”.
Information of the state of health of the citizen was also disseminated by Ms. Eka Beselia, Head of the Human Rights and Civil Integration Committee of the Parliament of Georgia. E. Beselia linked the information published in the local media outlet and the question of a journalist towards the Prime Minister to the fact of the refusal of financial aid by local self-governance bodies to the family member of the mentioned journalist.
In order to avoid misinformation of the population on the existing legislative guarantees related to the protection of the personal data, we believe it is essential to discuss briefly Georgian legislation related to this very issue.
Personal data is protected by the Constitution of Georgia, namely, section 2, Article 41 states: “The information existing on official records pertaining to individual’s health, his/her financial or other private matters, shall not be accessible to anyone without the consent of the individual in question, except in the cases determined by the law, when it is necessary to ensure the state security or public safety, for the protection of health, rights and freedoms of others”.
This right is also protected by Article 8 of the European Convention on Human Rights, and Article 17 of the UN Covenant on Civil and Political Rights.
The right guaranteed by the Constitution is regulated in several national legal acts as well.
As already stated above, personal data covers any information of individual’s finances, health or other private matters. Protection of such information is regulated by different legislative acts, such as following: General Administrative Code of Georgia (protection of personal data), Tax Code (protection of tax secret), Law on Personal Data Protection (protection of personal data and special categories of data), Law of Patient Rights (protection of health information) etc.
According to the Article 44 of the General Administrative Code of Georgia “A public agency shall not disclose any personal data of an individual, without his/her consent or – in cases prescribed by the law – without substantiated court decision, except for the personal data of the officials (candidacies for the official positions)”. Worth mentioning is the fact that based on the above stated Article, population can receive information on personal data of officials as well as of the candidacies for the official positions. Persons less acquainted with the legislation can have an impression, that health information of the high-ranking officials (as well as the candidacies for these high positions) can be open for public, while it is in no way so.
The notion of personal data (which according to the law can be accessible to anyone) is defined by the Law of Georgia on Protection of Personal Data and is classified as any information related to either identified or identifiable individual. An individual is deemed identifiable in case when his/her direct or indirect identification is possible based on his/her identification number, or his/her physical, physiological, psychological, economical, cultural or social criteria.
Simultaneously, the same law defines the notion of “special categories of data” as different and independent from the concept of “personal data”. This notion includes information related to the state of health of an individual, while Article 6 of the mentioned law prohibits making public special category of data without written consent of the subject of such data.
Therefore, unequivocal is the fact that mentioned officials did not have a right to disclose information on the state of health of persons without clear consent from the latter. Georgian legislation does not provide for making such information accessible and public even in those cases, when it is related to the high-ranking officials. Particularly alarming is the case of disclosing information on an individual who applied to the local self-governance for the financial assistance and this very information became public.
Proceeding from all above stated, we would like to address the politicians mentioned to refrain from making such statements in the future in order to avoid abuse of personal data as well as violation of rights due to misinterpretation of Georgian legislation.
Top News
Archive17 December, 2020
Joint statement of non-governmental organizations regarding the announced sanctions against the opposition parties.
10 December, 2020
Human rights in Georgia, 2020
07 December, 2020
The Draft Decree Regulating the Process of Selection of Supreme Court Judicial Candidates by the High Council of Justice is Problematic